Britská premiérka Theresa Mayová varovala poslance, že divoký brexit bez dohody je možné odvrátit pouze schválením té, která je na stole a bude se o ní hlasovat. Současně prohlásila, že její vláda stále pokračuje v rozhovorech s Evropskou unií ohledně záruk kolem stávající dohody.

Získat je chce ještě před hlasováním naplánovaným v Dolní sněmovně na 15. ledna. Z Bruselu přitom nepřicházejí žádné signály nasvědčující tomu, že by unie chtěla Mayové vyjít vstříc dříve, než se zákonodárci vyjádří.

Ministerská předsedkyně při parlamentních interpelacích čelila kritice opozičního lídra Jeremyho Corbyna. Důvodem byl odklad klíčového hlasování, které se původně mělo uskutečnit už v prosinci. Podle vůdce labouristů Mayová ve srovnání se situací z konce roku nic nového nenabízí a jen „lehkovážně marní čas“. Mayovou obvinil ze selhání.

Mayová se bránila argumentem, že závěry prosincového summitu EU „zacházejí dál“ než předchozí prohlášení a mají „právní status“. Podle ní je možné získat i další unijní stanoviska ve věci kontroverzní severoirské pojistky a rozhovory v tomto směru pokračují. Slíbila také, že při absenci dohody o budoucích vztazích na konci plánovaného přechodného období v roce 2020 by parlament dostal možnost rozhodnout, zda bude pojistka zavedena, nebo dojde k prodloužení provizoria.

Dotaz z opozičních lavic, zda by po případné porážce při nadcházejícím hlasování zvážila odklad brexitu nebo jeho zrušení, nechala bez odpovědi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner