Některé významné západní firmy se setkávají s velkou vlnou nevole. Nepřestaly totiž podnikat v Rusku, přestože jeho armáda válčí na území Ukrajiny. Giganti jako Burger King nebo KFC tak podle serveru iNews čelí kritice, kterou kromě jejich zákazníků dávají najevo i někteří evropští politici.
Zatímco společnosti jako Apple či VISA přestali v Rusku úplně poskytovat své služby, McDonald’s, Coca Cola, KFC, Starbucks, Burger King nebo Pepsi stále inkasují ‚ruské peníze‘. Podle britského labouristického poslance Chrise Bryana se jedná o ‚ztrátu morálního kompasu‘ a je děsivé, že tyto společnosti neudělaly správnou věc.
Ve Spojených státech je zase podle CBS News vyvíjen tlak na fastfoodový řetězec McDonald’s. Ten má v Rusku 847 svých poboček, přičemž 84 % restaurací patří společnosti se sídlem v Chicagu. Rusko představuje devět procent celkových příjmů společnosti.
„Pozastavení nebo ukončení obchodních operací společnosti McDonald’s v Rusku by řešilo různá investiční rizika spojená s ruským trhem a hrálo by důležitou roli při odsouzení role Ruska v zásadním podkopávání mezinárodního řádu, který je nezbytný pro silnou a zdravou globální ekonomiku,“ uvedl v pátek v dopise generálnímu řediteli společnosti McDonald’s Christoperu Kempczinskému státní kontrolor v New Yorku Thomas DiNapoli. Právě Penzijní fond státu New York, je totiž akcionářem společnosti McDonald’s, ale také PepsiCo Inc.
Velmi kritický je k firmám, které ještě neukončily svůj byznys v Rusku, předseda britských Liberálních demokratů Ed Davey. „Zdá se, že příliš mnoho západních společností si myslí, že navzdory Putinově strašlivé invazi na Ukrajinu je to normální obchod,” cituje politika The Mirror. „Apple, Visa, Netflix a další se zachovali statečně a stáhli se z Ruska. Doufám, že je nyní budou následovat i další. Je čas nadobro odstřihnout Putinův darebný režim,” dodal Davey.
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová myšlenku konce západních firem v Rusku podporuje také. Vlna hněvu se vzedmula i na sociálních sítích, kde uživatelé dávají jasně najevo, jaký je jejich názor. „Pokračujete v placení daní ruské vládě, která začala válku,” upozornil jeden. „Přestaňte podporovat Rusko, zemi, která zabíjí civilisty. Bojkotem něco změníte,” přidal se další.
V mnohých případech se ovšem jedná o téměř neřešitelný problém, protože restaurace či kavárny nejsou provozovány přímo centrálami na Západě. Například Burger King upozornil na fakt, že zhruba 800 jeho provozoven funguje na principu franšíz. Řetězec kaváren Starbucks zase poskytuje licenci 130 provozovnám v Rusku.