Ukrajinské město Mariupol je od začátku ruské invaze nejvíce zkoušeným místem. Fotografie, na které těhotná Marianna utíká z vybombardované porodnice, obletěla svět. Snímek zároveň posloužil v šíření dezinformací. Ruská propaganda se snažila útok na nemocnici zpochybnit a dívku označila za herečku. Lživá informace kolovala také v Česku. Devětadvacetiletá Marianna nyní v rozhovoru pro britskou stanici BBC popsala těžké chvíle, kterými si musela projít.
Dívka nejprve zažila hrůzy války, následně musela bojovat s dezinformacemi a nenávistnými komentáři. Lidé ji obviňovali ze lží, poté vše přerostlo až do výhrůžek smrtí. „Dostávala jsem zprávy, že si mě najdou a moje dítě rozřežou na kousky,“ popsala krušné chvíle Marianna. Namísto klidu po útoku tak zažívala hrůzu.
Rusové její fotografii, která vznikla při útěku z vybombardované porodnice, využili k šíření dezinformací. Objevovaly se proto zprávy, že těhotnou pouze hrála. Ve skutečnosti však Marianna nikdy herečkou nebyla, živila se pouze jako influencerka.
Krátce po opuštění nemocnice porodila mladá žena zdravou dcerku, která dostala jméno Veronika. „Moje dítě přišlo na svět v těžké době,“ popsala. „Je to ale lepší varianta, než kdyby se nenarodilo vůbec,“ pokračovala Marianna.
Zatímco ona před válkou vydělávala díky sociálním sítím, kde propagovala kosmetiku, její manžel byl zaměstnancem ocelárny Azovstal. V rozhovoru prozradila, že měli klidný a jednoduchý život. Vše se ale změnilo 9. března. V porodnici si podle svých slov povídala s ostatními ženami, když místem otřásly dvě exploze. „Instinktivně jsem si dala přes hlavu deku,“ přiblížila děsivou chvíli.
Společně s ostatními se před ruským útokem ukryli ve sklepě. Z odporného útoku naštěstí vyvázla jen s několika střepinami skla pod kůží a tržnou ránou na čele. Z úkrytu se rozhodla vrátit na pokoj pro své osobní věci, protože tam měla připravené vše pro své dítě. Na oddělení ji podle jejích slov odvedl jeden z přítomných mužů. Jejich návrat po schodech dolů zachytil fotograf z agentury AP a snímky následně obletěly celý svět.
Při útoku na porodnici zemřeli nejméně tři lidé. Ruské bombardování nepřežila také žena v devátém měsíci těhotenství. „Snažili jsme se ji resuscitovat a nasadili protišoková opatření. Provedli jsme císařský řez. Dítě už bylo bez známek života. Oživovali jsme jej déle než půl hodiny, ale bez úspěchu. Stejně či déle jsme resuscitovali i matku, ale také bez úspěchu. Ona i dítě zemřely,“ popsal tehdy chirurg Timur Marin.
Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) ruský nálet na porodnici nelze nazvat jinak než válečným zločinem. „Vladimir Putin zabíjí nevinné ženy a děti, což musí mít za důsledek jen hlubší mezinárodní izolaci Ruska,“ reagoval téměř okamžitě.