KOMENTÁŘ / Je zajímavé sledovat, jak se vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci postupně vyvíjely. Uplynulo již 79 let od války, němečtí nacisté ani viníci poválečného českého násilí na sudetoněmeckých civilistech už nežijí. Dle mého názoru je nejvyšší čas tuto těžkou kapitolu uzavřít smířením, překonat historické rozpory a budovat oboustranně prospěšnou spolupráci.
Můj lidovecký kolega, jihočeský poslanec Šimon Heller, podal návrh na udělení medaile Za zásluhy za sblížení Čechů a sudetských Němců pro Bernda Posselta. Jedná se o německého politika za CSU v Bavorsku a předsedu Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Jeho otec byl z Čech a matka pocházela ze Štýrského Hradce.
Posselt se dlouhodobě angažuje ve vztazích mezi oběma národy. Jeho iniciativa na vyškrtnutí pasáží ve stanovách landsmanšaftu ohledně „znovunabytí domova“ (tedy nároku na vrácení nebo odškodnění sudetoněmeckého majetku zkonfiskovaného po roce 1945) ukazuje snahu o spolupráci a partnerství s českými sousedy. Sám se již před více než dvaceti lety nároků na zkonfiskovaný rodinný majetek v severních Čechách veřejně vzdal.
Díky jeho iniciativě se Sudetoněmecké krajanské sdružení v tehdejších letech usneslo, že jeho hlavním záměrem bude spolupráce a partnerství s českými sousedy. Za sbližování Čechů a sudetských Němců Posseltovi už loni v bavorském Selbu poděkoval prezident Petr Pavel.
Celkově je důležité, že se vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci posunuly směrem k dialogu a spolupráci. Udělení státního vyznamenání by mohlo být uznáním práce těch, kteří se snaží překonat minulost a rozhodli se radši budovat lepší budoucnost pro obě strany. Stejné státní vyznamenání by podle nás měl získat i bývalý lidovecký ministr kultury Daniel Herman, který se v roce 2016 jako první člen české vlády zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu.
Je správné si připomínat historické události, vzpomínat na hrdiny té doby, ale je také třeba hledět směrem k budoucnosti. Pokud budeme stále žít minulostí, nikdy se neposuneme kupředu. Historie nám jasně ukazuje, že izolace a neochota spolupracovat nikdy nepovedou ke zlepšení stavu naší společnosti.
Samozřejmě zaznívají i názory, které tuto spolupráci kritizují. Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který dlouhodobě kritizuje české politiky za vztahy s představiteli landsmanšaftu, tvrdí, že Posselt a jeho organizace jsou „pohrobci německých nacistů“. Proti tomuto názoru se chci důrazně ohradit. Je to naopak SPD, která se dlouhodobě bratříčkuje s německou AfD, jež ze všech nejhlasitěji kritizuje Benešovy dekrety a na rozdíl od Posselta požaduje jejich zrušení. Pokud chce tedy Tomio na někoho útočit, měl by začít u svých vlastních kamarádů.
Autor je poslancem a 1. místopředsedou KDU-ČSL.