Vladimir Putin se poprvé po deseti letech nezúčastní tradiční tiskové konference, při níž v minulosti dlouhé hodiny odpovídal na dotazy novinářů. Tato zpráva z Kremlu vyvolala řadu otázek, mezi nimiž nejvíce rezonuje ta na zdraví ruské hlavy státu. Dlouhodobé spekulace o prezidentově možné rakovině či Parkinsonově chorobě by totiž mohly být vysvětlením Putinova nečekaného rozhodnutí.
Velká tisková konference ruského prezidenta Vladimira Putina se podle mluvčího hlavy státu Dmitrije Peskova letos konat nebude, informovala agentura TASS. Kreml konkrétní důvody neuvedl, jen vzkázal, že doufá v brzký termín dalšího setkání Putina s novináři.
Každoroční vrchol Putinovy komunikace s médii měl být letos o to důležitější, že v únoru začalo Rusko válku na Ukrajině, během níž spáchalo mnoho válečných zločinů, porušilo Ženevskou konvenci a navíc vyhrožovalo použitím jaderných zbraní. Ke všem těmto i dalším tématům, spojeným se „zvláštní vojenskou operací“, jak Putin invazi označuje, se však ruský prezident nevyjádří.
„Pokud jde o velkou tiskovou konferenci, před Novým rokem se neodehraje. Doufáme však, že pan prezident přesto najde příležitost pohovořit s novináři, včetně zahraničních, jak to dělá pravidelně,“ oznámil bez dalšího vysvětlení Peskov.
Podle zpráv západních médií však bylo původně v plánu Kremlu účast zahraničních novinářů tentokrát zakázat, zrušení celé akce však údajně naznačuje, že se už Putin obává nepříjemných dotazů i od ruských médií. Tato verze příčin odložení konference však nekoresponduje s tím, jak funguje ruská propaganda, která ovládá drtivou většinu místních médií, včetně státní televize.
I proto se jako další možný důvod zrušení akce jeví špatný zdravotní stav ruského vůdce, který by mu neumožnil několikahodinovou debatu s novináři. Navíc se objevily zprávy, že Putin o víkendu podstoupil menší operaci po údajném pádu ze schodů ve své rezidenci. Tyto informace však Kreml popřel, stejně jako jakékoliv zdravotní potíže ruského prezidenta. Ty jsou však patrné z mnoha Putinových vystoupení v posledních měsících. Třesoucí se ruce, nejistá chůze, vrávorání či změny v obličeji jsou častým terčem mediálních spekulací.
Zrušení nezrušitelné akce
Svou velkou tiskovou konferenci Putin pořádá od roku 2001. Letos to bude poprvé od roku 2005, kdy na ni Putin během svého působení v úřadu prezidenta v daném roce nevystoupí. Konference se nekonala ani mezi lety 2009 a 2011, kdy byl Putin ve funkci premiéra.
Loni Putin odpovídal na dotazy novinářů zhruba čtyři hodiny. Chválil ruskou ekonomiku a řekl také, že Rusko vnímá jako hrozbu možné rozšiřování NATO směrem na východ. V roce 2008 prezident reagoval na dotazy novinářů dokonce čtyři hodiny a 40 minut.
Častým tématem velké prosincové tiskové konference byla ruská ekonomika, kterou prezident vždy hájil a národu ji prezentoval jako zlepšující se, v roce 2016 se hovořilo třeba také o boji s korupcí v zemi, o dva roky později zajímal novináře incident s ukrajinskými válečnými loděmi v Kerčském průlivu, akce Konstantinopolského patriarchátu na Ukrajině či plány na zjednodušení procedury pro získání ruského občanství pro obyvatele Donbasu. Putin v minulosti hovořil i dopingu ruských sportovců nebo o vztazích se Spojenými státy a možnosti prodloužení smlouvy START -3.