Babišovi novináři i sám expremiér si mnou ruce, jak se nové vládě údajně nedaří. Důvodem k jejich radosti jsou především peníze, které doputovaly na účet Starostů a nezávislých z daňového ráje na Kypru. Přestože se celá záležitost částečně vyřešila vrácením sponzorských darů, komentátoři, spříznění s hnutím ANO a jeho vůdcem, už hovoří o sporech ve Fialově kabinetu. Nic takového se ovšem nekoná.
Jak správně upozornil Marian Jurečka v nedělní Partii, kritizované finanční dary STAN si musí vyřešit primárně Vít Rakušan a další lidé z vedení vládního hnutí. Objevily se sice názory, že se ze strany lidoveckého předsedy jedná o alibismus a celou kauzu má řešit vláda, ale to je nesmysl.
Je sice pravda, že vládní koalice funguje jako celek, zároveň však v některých oblastech musí dbát na to, že se skládá z pěti různých politických uskupení. Stejně, jako nebyl důvod, aby dohady mezi Starosty a Piráty o nepovoleném nabádání voličů ke kroužkování řešila celá pětikoalice, interní problém STAN je prioritně v gesci tohoto hnutí.
Někteří kritici nové vlády mají tendence všechny její přešlapy okamžitě srovnávat s těmi, které tu osm let páchal Andrej Babiš. Je ovšem důležité si uvědomit, že jde o naprosto odlišnou situaci. Pokud nyní expremiérovi nohsledi vykřikují, že když vadil Babišův zámek ve Francii, musí se stejně intenzivně hovořit i o penězích pro STAN, nevědí, o čem mluví.
Rozdílů je zde hned několik. Majitel hnutí ANO si nemovitost pořizoval utajeně přes offshorové firmy, zatímco Starostové dostali peníze, které si jen důkladně neprověřili. Chyba to rozhodně je, ale porovnávat finanční transakci, s níž se spojuje podezření z praní peněz, s lajdáctvím při účetnictví politického hnutí je směšné. Navíc Babiše zřejmě nestál zámek 3,5 milionu korun, což je suma, kterou STAN vrátil dárcům.
Připočteme-li k tomu další kauzy bývalého ministerského předsedy, jako jsou třeba Čapí hnízdo (55 milionů) a linka na toustový chléb v Penamu (100 milionů), je vlastně drzost, že si někdo troufne připodobnit Rakušana k Babišovi. Je ovšem jasné, že zaměstnanci Mladé fronty DNES a dalších médií vlastněných šéfem největšího opozičního hnutí či spřátelených s ním mají jasný úkol – za každou cenu něco najít na kohokoliv, kdo má co do činění s kabinetem Petra Fialy.
Je směšné, když v době, plné různých důležitých problémů, MF DNES na titulní straně řeší, že premiér stále přednáší na vysoké škole. Stejně ubohé je hovořit již od vyhlášení volebních výsledků o nestálosti vládní koalice. Všem, kteří se snaží skrze média veřejnosti vnutit myšlenku, že se kabinet rozpadá, je třeba se smát.
Ještě před časem měli být největší přítěží Piráti, dnes ti samí lidé, kteří to predikovali, tvrdí, že hádky v koalici vyvolávají Starostové. Ještě, že jsou na to Petr Fiala a jeho vládní spojenci připraveni a díky zkušenosti s mediálním odpadem, který dokážou vytvořit zaměstnanci Mafry, se nenechají rozházet pár články, psanými na objednávku z velení.