Tématem posledních dvou dnů je DPH neboli daň z přidané hodnoty. Léky prý budou stát miliony, loterie bude zdarma. Alespoň tak to vypadá podle většiny reakcí. Bohužel všichni hovoří o dokumentu, který ještě politici neprojednali, a interpretují ho bez kontextu a vysvětlení. Úniky do médií děsí voliče i nevoliče pětikoalice. Vzniká blbá nálada. Je to podobné, jako kdyby školák psal úkol, někdo mu ho před odevzdáním sebral, zveřejnil z něj ty nejhorší pasáže a vysmál se mu.
Na čem panuje v odborné veřejnosti shoda? Celý systém DPH je velmi komplikovaný a jeho reforma by mohla vést ke zjednodušení. Jejím cílem by mělo být snížení administrativní zátěže podnikatelů a zvýšení transparentnosti a přehlednosti systému pro všechny zúčastněné strany. Jednou z možností, jak systém DPH zjednodušit, je snížit počet sazeb DPH na dvě. Složitost celého systému lze ilustrovat na různých sazbách DPH na pivo.
Vláda se snaží s experty diskutovat, jakým způsobem změny provést. Návrhy „v plenkách“ dostává velký počet lidí. Někteří z nich pak neodolají pokušení a pošlou první verzi, kterou čeká ještě dlouhá cesta, do médií. V podstatě stejná věc se děje i v případě důchodové reformy. Předejít této situaci ale nejde. Pokud má vláda sofistikovaně diskutovat nad změnami, musí to dělat s odborníky, a to s co nejširším a největším zastoupením.
Příkladem odborné diskuze může být snížení daně na loterie. Loterie je nejméně rizikový druh hazardních her. Jde například o stírací losy nebo o sportku. V současné době je ale loterie kvůli Babišově vládě zdaněna stejně jako automaty, kde je riziko vzniku závislosti daleko větší. To je paradoxní situace, protože méně škodlivý hazard je zdaněn stejně jako kasino. Jinými slovy umetáme cestičku návykovějšímu hazardu, protože gamblerovi se vyplatí hrát automaty stejně jako podat sportku. Hysterické reakce v médiích však vyznívají přesně opačně. Jako by snad vláda chtěla snížením DPH podporovat gamblerství.
Není překvapující, že nekompletní návrhy či informace o diskuzích unikají do médií. Obzvlášť u témat týkajících se státního rozpočtu či sociálního systému. Jednotlivé údaje a související informace jsou ale často vytrženy z kontextu a rozhodně se nejedná o finální verze dokumentů či návrhů. Důležité je tedy brát informace z médií s rezervou.
Konečné návrhy bude vláda prostřednictvím premiéra Fialy prezentovat zhruba za měsíc. To vše až po výše zmíněné diskuzi a včetně všech opatření týkajících se snížení státního schodku. Vláda chce hledat úspory primárně na straně státu a až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy. Počkejme tedy, jak bude finální návrh vypadat.