Premiér Andrej Babiš se při řešení koronavirové krize velice spoléhá na profesora Romana Prymulu, epidemiologa, který – jak se zdá – celou situaci tak nějak řídí. Velkým problémem se ale zdají být některá Prymulova vyjádření, jejichž dopady mohou být daleko fatálnější, než jak to na první pohled vypadá.
V České televizi Prymula 22. března uvedl, že by hranice mohly být zavřeny i dva roky. Vzbudil skutečné pozdvižení, někteří politici věc později mírnili, ale děsivý dojem přetrval. Profesor navíc působil tak, jako by podobné omezení práv a svobod občanů nebylo velkým problémem.
Později se zase zdálo, že profesor naprosto změnil názor ohledně restriktivních opatření. V interview pro DVTV 6. dubna sdělil, že populaci je potřeba promořit. „Potřebovali bychom populaci trochu promořit, já jsem na to změnil trochu názor,“ řekl doslova. Přišla vlna vyděšených až hysterických reakcí těch, kteří se nemoci bojí. Později na tiskové konferenci bral Prymula svá slova zpátky a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch také.
Nakonec 11. dubna v rozhovoru pro Babišův server iDNES.cz profesor řekl, že na odolnost vůči viru by mohla mít vliv rasa. „Prokazuje se, že různé rasy mají různý počet receptorů, a ten virus se na několik receptorů váže. V tomto se jedná o spekulace, ale počty zemřelých v Německu napovídají, že by to mohla být pravda. V Česku jsme asi z třetiny Germáni, takže by počty mrtvých nemusely být tak vysoké, jako tomu je například u jižních národů,“ uvedl. Někdo se pousměje, někdo se pohorší. I kdyby to byla pravda, je jasné, že jde o poněkud nešikovně podané vyjádření.
Roman Prymula není politik a ani to po něm nikdo nechce. Proto by bylo dobré, kdyby východiska, řešení a rozhodnutí prezentovali na veřejnosti právě politici. Ministru vnitra Janu Hamáčkovi se to celkem dařilo, premiér Andrej Babiš se raději schovává před veřejností a Adam Vojtěch by toho už moc říkat neměl. Když něco vypustí Prymula a ostatní pak dávají zpátečku, zbývá jen chaos. A to je problém.