Česká verze Sputnik News nám předvedla další kousek, jak kremelskou propagandou zapůsobit na duši českého občana. Dostalo se nám představení v duchu „Češi by si měli uvědomit, že jsou jen balónek mezi mocnostmi“. Takže moc si nevyskakovat a do ničeho se nemontovat.
Nejdřív nám Sputnik (27. ledna, jako tazatel podepsán Alexej Saryčev) vysvětlí, co se zrovna děje, aby se navodil ten správný tón: „Napětí kolem Ukrajiny neutichá a mediální masáž začíná solidně nabírat na obrátkách. Občas se zdá, že mainstream už ani nepřipouští mírové vyřešení situace. Otázka cui bono aneb v čí prospěch se to děje, je na místě. Sputnik se ptal člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadima Petrova.“
Volba zpovídaného je jistě důležitá. Je třeba být naladěn na stejnou vlnu. Pan Petrov skutečně dodal hutné myšlenky:
„Nemyslím si, že mají Američané nebo Rusové zájem vyvolat vážný vojenský střet na Ukrajině. O to víc mě mrzí, že se USA tváří, že ten zájem mají Rusové. Ne, že by byli Rusové takoví svatoušci, ale Rusko ví, že by mělo velké problémy se západem a USA zase ví, že by se vstupem Ukrajiny do NATO museli souhlasit všichni členové, Francie a Německo by byly proti. USA vyčítám, že kvůli klesající Bidenově popularitě si zajelo harašit zbraněmi k nám do Evropy. Je to jako když se přijedete hádat ke starým rodičům a snažíte se je zavléct do svého sporu s jejich sousedkou. To se prostě nedělá.“
No ano, Rusko anektuje Krym, přitáhne s více než 100 tisíci vojáky k ukrajinské hranici, Vladimir Putin si vymyslí pojem „historické Rusko“, což ztotožňuje se SSSR, ale viníkem jsou Američané.
Pak otázka, proč když Německo „odmítlo dodat zbraně do Kyjeva a odmítlo v tom pomoci ostatním státům“, se Česko „chystá darovat Ukrajině dělostřeleckou munici“.
Pan Petrov to ví: „Protože se naše vláda chová jako zamindrákovaná snaživá školačka, která se chce před Američany ukázat. Také se naší nové ministryni obrany tady přezdívá Válečná Xena. Německo to nemá zapotřebí.“
Když Vadim Petrov řekne, že se ministryni „tady přezdívá“, bylo by zajímavé vědět, kde je z jeho hlediska ono TADY a kdo se tak vyjadřuje.
Pak je tam nějaké spílání našim médiím, co prý nejsou objektivní, a pak se rozebere duševní stav národa: „Jsme součástí západního systému. Většina národa pluje s proudem a více méně je jí to jedno. Je to dáno naší geografickou polohou, vždycky budeme k někomu patřit. Respektive to, že se straší válkou, je přes čáru, protože to opravdu lidi stresuje. A ti, kteří jsou nejvíce slyšet, slouží. Buď jsou to kariérní oportunisti anebo tomu opravdu věří. Nechci nikomu sahat do svědomí. O co je jich méně, o to jsou více slyšet.“
Zajímavé. My jsme si doteď mysleli, že v posledních volbách takzvaní vlastenci a jejich vůdcové, co se pořád chtějí vciťovat do Putinovy duše, zas tak velký úspěch neslavili.
Aby ale bylo veselo, pan Petrov nakonec vypráví historku. Stoupenec USA se ptá:
„Co máte teda doma ruského? Mobil? Auto? Ne? Tak počítač, tablet? Taky ne? Pak tedy určitě televizi, ledničku nebo pračku. Taky nic? Žehličku, postel, sprchu, boty, džíny, žvýkačky, ručníky, foťák, autodráhu, mikrovlnku, opalovací krém, GPSku, nebo snad antikoncepci? Kondomy taky ne? HiFi, WiFi a spousty nahrávek ruských rockerů? A vynalezli Rusové aspoň něco z toho? Pořád nic?!
Jiný vtipně odpověděl. „Nic. Všechno máme z Číny.“
Nebylo těžké v tom dialogu pokračovat. Třeba se zeptat, při vší úctě k prastaré tradici Číny a k tomu, že vynalezli střelný prach a papír, co z těch jmenovaných položek Číňané vynalezli a vyráběli jako první? Nepochybně je to inteligentní a pilný národ. Chytře začali kopírováním, studenty pak poslali na západní univerzity a poté nasadili levnou pracovní sílu a zaplavili svět svým zbožím. Ale co, Američané si také kdysi z Německa přivezli raketové konstruktéry a Elon Musk se narodil v Jihoafrické republice. Dobře.
Jenže byla řeč o Rusku a ten zastírací manévr je dost primitivní. Nějak se jim tam nedaří ani využít vlastní myšlenky, ani okopírovat a zpeněžit cizí. Zásobují svět tím, co vyhrabou ze země. No a také čas od času exportují nějaké vojáky do zemí, kde si je nikdo, kromě domácích kolaborantů, neobjednal.