NÁZOR / Náš oblíbený stand-up komik a kdysi ruský premiér a loutkový prezident Dmitrij Medveděv pokračuje v tažení proti nacismu. Tak jako člověk nevidí své vlastní oči, nevidí ani tento nebohý činitel, že se vyskytuje v samotném centru novodobého nacismu, které se nachází v Moskvě. Nebo to vidět nesmí, protože co by si pak počal.
Na Telegramu se pan Medvděv rozhořčil. „Hle. Došlo k tomu. Nacisté v Kyjevě požadují zřízení Řádu Stepana Bandery. No co, to je maličkost. Má-li být zřízen, musí mít hned tři stupně a nosit se na stuze přes rameno. A nejen řád Stepana Bandery. Můžeš udělat i řád Jevhena Konovalce a medaili Romana Šucheviče. Je toho více. Němcům můžeme doporučit vytvoření řádu Adolfa Hitlera a Italům řád Benita Mussoliniho. No a je možné vytvořit vyznamenání Horthyho, Franca, Antoneska a dalších evropských spojenců Hitlera na hromadu. Za co se máme stydět? Pokud je chcete oslavovat, tak všechny evropské nacisty. To je dnes základní evropská ideologie,“ odhalil odstavený politik obdařený trafikou s názvem „místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace“.
Pak ještě nakonec zavtipkoval: „A možná je na čase vytvořit řád Volodymyra Zelenského? Nikdy nevíš. Pro jistotu…“
Tak nejdřív se mrkněme, o co jde. Ti „nacisté v Kyjevě“, co „požadují“, jsou lidé, kteří podepsali jednu z nesčetných petic, které najdeme na stránkách úřadu ukrajinského prezidenta. Petice je tam od 21. května a v tuhle chvíli (úterý 13.45) má 369 podpisů. Ta stránka je zavalená množstvím petic, protože zřejmě na Ukrajině lidé mohou psát petice.
Pokud jde o mínění občanů, je to asi takhle. „Činnost Stepana Bandery jako historické osobnosti považuje za pozitivní pro Ukrajinu 32 procent občanů, stejný počet lidí považuje jeho činnost za negativní, vyplývá z průzkumu, který provedl Fond demokratických iniciativ Ilko Kučerivy ve spolupráci se sociologickou službou Razumkovova centra,“ psal web Radia Svoboda v květnu 2021.
Teď se podívejme na jiné číslo. „V květnu 2021 se Levada Center (nezávislá sociologická agentura, pozn. red.) zeptala Rusů na jejich vztah k Josifu Stalinovi. V červnu 2021 položil Kyjevský mezinárodní sociologický institut podobné otázky obyvatelům Ukrajiny. Více než polovina Rusů (56 procent) spíše souhlasí a plně souhlasí s tím, že ‚Stalin byl velký vůdce‘, opačný názor má 14 procent dotázaných. V případě Ukrajiny je to 16 procent, respektive 40 procent.“
Takže zločince Stalina, který má na svědomí miliony životů vlastních lidí a který uzavřel v roce 1939 pakt s Hitlerem, považují Medveděvovi spoluobčané za „velkého vůdce“. V Moskvě se diskutuje o možném návratu pomníku Felixe Dzeržinského na Lubjanku. Kdyby v Berlíně diskutovali o postavení sochy šéfa gestapa Heinricha Müllera, Medveděv by se zřejmě zbláznil.
Poškození myšlenkových schopností Dmitrije Medveděva je vážné a návrat této osoby do normálního života by byl velmi komplikovaný.