Expremiér a exprezident Ruska Dmitrij Medvěděv, nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace, píše na Telegramu, jaký přínos má podle něj švýcarská „mírová konference“ pro Rusko. Tuto mírovou snahu odmítá a pokračuje v urážení západních i ukrajinských představitelů.
Podle Medveděva je přínos konference trojí:
„Zaprvé to bude další důkaz krachu tzv. mírového plánu pitomce Zelenského. Bylo by žádoucí, aby se jí ten banderovský zmetek osobně zúčastnil a znovu podepsal svou intelektuální bezcennost.
Zadruhé to bude viditelný důkaz naprosté impotence současných západních elit, které se dopustily bolestivé sebekastrace své schopnosti ukončit vojenský konflikt. A to na přímý pokyn skupiny debilních doktorů z Washingtonu.
Zatřetí to umožní našim ozbrojeným silám, aby bez vměšování a ohlížení se na něčí řiťolezecké „mírové iniciativy“ pokračovaly ve vyčištění území Malé Rusi od neonacistů a aby všichni pečlivě pracovali na konečném zhroucení politického režimu bývalé Ukrajiny a na urychleném navrácení území našich předků Ruské federaci.“
Způsob Medveděvova vyjadřování budí na Západě pozornost četnými vulgaritami a trvá to tak již delší dobu.
Západní i ruští opoziční komentátoři navrhují několik možných vysvětlení Medveděvova excentrického chování. Někteří to připisují těžkému alkoholismu. Podle jiné verze se Medveděv obává, že by Vladimir Putin mohl pochybovat o jeho loajalitě a podezřívat ho, že by třeba jednou chtěl vyjednávat se Západem. Proto dává najevo, že je pro nějaká zákulisní jednání nepřijatelný. Další možností by podle analytiků mohlo být, že jde o strategii Kremlu, aby vedle Medveděva vypadal Putin jako ten umírněnější.
Peter Stano, mluvčí Evropské komise pro zahraničněpolitické otázky, už letos v únoru odpovídal na dotaz, zda Evropská komise hodlá na Medveděvovy výroky reagovat. Mluvčí řekl, že nikoli, a Medveděvovi doporučil léčení.