Ruský exprezident a expremiér Dmitrij Medveděv na sociální síti Telegram nedávno psal o tom, proč podle něj Ukrajina zanikne. V posledním příspěvku líčí své představy, jak Ukrajina zanikne.
„Bude záležet na tom, jakou cestou se tento umírající stát v důsledku prohraného vojenského konfliktu vydá. Existují dvě cesty. Buď cesta relativně pomalé eroze ukrajinské státnosti s postupnou ztrátou zbývajících prvků státní suverenity. Nebo cesta jeho okamžitého zhroucení se současným zničením všech známek státnosti. V každém případě je pravděpodobné, že po takovém kolapsu budou následovat tři scénáře,“ píše bývalý politik, který má dnes jen formální titul „místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace“.
Scénáře jsou podle něj tyto:
„První. Západní oblasti Ukrajiny budou převzaty řadou států EU s následným ‚anšlusem‘ těchto zemí přijímajícími státy. Současně zůstane na Ukrajině část ‚země nikoho‘, sevřená mezi Ruskem a zeměmi, které přešly pod svrchovanost řady evropských zemí. Zbývající území bez vlastníka deklaruje své nástupnictví po bývalé Ukrajině, svou mezinárodněprávní subjektivitu a záměr získat ztracená území zpět všemi prostředky. Samozřejmě s odkazem pouze na ta území, která se stala součástí Ruska. Zároveň tato ‚nová‘ Ukrajina okamžitě vyjadřuje přání vstoupit do Evropské unie a NATO, což se děje ve střednědobém horizontu,“ píše Medveděv. Pak by se dle něj mohl obnovit ozbrojený konflikt a změnit se v trvalý a hrozilo by, že přeroste v plnohodnotnou třetí světovou válku.
Podle druhého scénáře vývoje „Ukrajina zanikne po dokončení SVO (speciální vojenské operace, jak rusko oficiálně nazývá invazi na Ukrajinu, pozn. red.) v procesu rozdělení mezi Rusko a řadu států EU“. „Vznikne ukrajinská exilová vláda v některé evropské zemi. Konflikt skončí s rozumnými zárukami neobnovení v krátkodobém horizontu, ale s pokračující teroristickou činností ukrajinských nacistů, kteří se ocitnou rozptýleni po státech EU, které získaly západní ukrajinská území. Riziko obnovení plnohodnotného konfliktu nebo jeho eskalace ve světovou válku lze v tomto případě považovat za mírné.“
„Za třetí,“ uvažuje Medveděv, „stane se totéž, co v prvním případě, ale s opačným znaménkem. Západní území Ukrajiny se připojí k řadě zemí EU. Obyvatelé středních a některých dalších oblastí Ukrajiny bez vlastníka se v rámci čl. 1 Charty OSN se okamžitě domáhají sebeurčení prostřednictvím připojení k Ruské federaci. Jejich žádosti je vyhověno a konflikt je ukončen s dostatečnými zárukami neobnovení v dlouhodobém horizontu.“
Podle Medveděva „jiná možnost neexistuje“ a je to podle jeho tvrzení „jasné každému, i když si to někteří lidé na Západě možná neradi připouštějí“. Soudí, že možnost, kterou jmenoval jako druhou, „může dočasně vyhovovat“, ale Rusko potřebuje uskutečnění třetího scénáře.
Dmitrij Medveděv budí od počátku invaze na Ukrajinu pozornost v Rusku a především v zahraničí příspěvky, ve kterých se vyjadřuje vulgárně o představitelích Ukrajiny i západních zemí, vyzývá k likvidaci ukrajinské státnosti a hovoří o Eurasii od Lisabonu po Vladivostok. Medveděvovy vize neodrážejí faktický stav ruského tažení, které ani po patnácti měsících nedosáhlo stanovených cílů. Rusko naopak muselo opustit dobytá území u Kyjeva i Chersonu a generální štáb i samotný Vladimir Putin čelí kritice za neúspěšné tažení a panují obavy z nadcházející ukrajinské protiofenzivy.