NÁZOR / Už se nám stýskalo. Celých šest dní exprezident Dmitrij Medveděv nic nenapsal. S napětím jsme čekali, jestli zprávy o rozpadu západního světa a vítězství Ruska ještě platí. V pátek jsme se dočkali. Dmitrij Anatoljevič se už dal zase dohromady a zopakoval, že náš konec se blíží.
„V posledních dnech jsem se zájmem četl zprávy z hlavních měst prohnilého anglosaského světa. Že prý sledují dění v naší zemi a budou o něm jednat s některými partnery. Některé osobnosti dokonce hovořily o tom, že se na fasádě Ruska objevují trhliny,“ píše Medveděv.
Pak přechází do svého běžného zdvořilého jazyka.
„Tito podělaní pozorovatelé jako by zapomněli, že ještě nedávno jsme obdivovali rozpad celé americké politické mašinérie a ovládnutí Kapitolu. A teď se zájmem sledujeme, koho a jak si dlouho trpící americký lid zvolí – šourajícího se staříka s akutní demencí, nebo mladistvého stárnoucího playboye s manýry provinčního diktátora,“ charakterizuje bývalá veličina dění ve Spojených státech.
Jsme rádi, že použil slovo „zvolí“. V Americe skutečně mají volby, což je procedura, která v Rusku už dávno neexistuje. Prezident Biden skutečně mívá komické přeřeky, ale přece jen netrpí tak zoufalou ztrátou paměti jako někdejší prezident a dnes diktátor a nejvyšší velitel Vladimir Putin.
Ruský internet (a následně ten světový) se teď baví tím, že vedle sebe postavil dva Putinovy výroky.
Putin 7. února 2022: „O Wagnerovi jsem již hovořil. Už jsem řekl, že ruský stát s tím nemá nic společného. Říkám to zcela zodpovědně, bez jakýchkoli okolků.“
Putin 27. června 2023: „Vydržování celé skupiny Wagner bylo plně zajištěno státem – z ministerstva obrany, ze státního rozpočtu, plně jsme financovali tuto skupinu.“
Takže Vladimir Vladimirovič buď nevěděl, nebo lhal, nebo si nepamatuje. Velký přítel kremelského vůdce s pravdou zacházel přesně stejně a chápeme, že jim to tam nevadilo.
Biden chodí úměrně věku, rozhodně mnohem lépe než v Rusku muži o několik let mladší, neposazuje si návštěvy ke stolu délky letadlové lodě a návštěvy nemusí na serkání s ním čekat 14 dní v karanténě, jako se to provozuje u Putinova dvora.
Přepadení Kapitolu je trapná záležitost, ovšem především pro Donalda Trumpa a příslušníky jeho kmene. Trump byl obklopen lidmi s vazbami na Rusko a pro jeho zvolení napnula všechny síly trollfabrika Jevgenije Prigožina v Petrohradu. Američané by měli dovádění trumpovců reklamovat v Moskvě. Že se dav dostal do budovy a choval se tam jako doma, vzbudilo otázky na funkčnost ochrany veřejných činitelů. Jak se ale ve filmech odtamtud často říká: „Tohle je Amerika.“ V Rusku by někdo takový dav postřílel zřejmě ještě předtím, než by se nějací protestující dostali do Státní dumy. Že by si někdo sedl do křesla Vjačeslava Volodina a dal si nohy na stůl, by se skutečně nemohlo stát.
Jako mistr Ruské federace v nabíhání si naběhl ještě jednou.
„S nemenším zájmem sledujeme také události ve Francii, pandemonium a nepokoje v ulicích. A samozřejmě o nich budeme diskutovat i s našimi partnery. Zejména v kontextu mnohaleté ‚úspěšné‘ migrační politiky v kdysi osvícené Evropě,“ napsal Medveděv.
Napadlo ho, proč uprchlíci všeho druhu míří do Evropy a ne třeba do Ruska? Ne, nebude to jen tím, že je to tam dál. A kdyby jen z Afriky, Blízkého východu a Iráku, oni by rádi do Evropy chtěli migrovat i lidé i ze samotného Ruska. Jak se to jen mohlo stát? Záhada.
Pak se ještě pan Dmitrij zaskví vzdělaností a cituje literaturu.
„Celkově vzato se není na koho přestat dívat. A už vůbec není nikdo, s kým by se dalo obchodovat. Jak řekl velký petrohradský spisovatel Nikolaj Gogol: ‚Je tam jen jeden slušný člověk: prokurátor; a ten je, abych pravdu řekl, prase.‘ Připomeneme-li si však jiný citát Nikolaje Vasiljeviče, je to docela smutné: ‚Nic nevidím. Místo obličejů vidím nějaké prasečí rypáky a jinak nic,'“ připomenul nám Medveděv ruskou klasiku.
Je hezké, že náš ruský bloger cituje autora, který je podle jedné verze ze starobylého ukrajinského kozáckého rodu, podle jiné z polského šlechtického rodu. Dneska je otázkou několika vteřin si dohledat, odkud ten citát z Gogola je. Pochází z „Mrtvých duší“ a celý zní takto: „Znám je všechny: jsou to podvodníci, celé město je takové… Všichni jsou prodavači Krista. Je tam jen jeden slušný člověk: prokurátor; a ten je, abych pravdu řekl, prase.“
„Mrtvé duše“ se neodehrávají v Bruselu, Washingtonu nebo v Londýně. Dílo nepojednává o prohnilosti západního světa, ale místem děje je Rusko. Kdyby žil Gogol dnes a psal o Rusku, musel by to už nejspíš dělat v exilu. Přitom by nemusel mnoho měnit: podvodníci, prodavači Krista a prokurátor prase, všechno pořád kolem dokola. Velký civilizační pokrok to zrovna není.
Třeba nám jednou umělá inteligence „Mrtvé duše“ přepíše do současných reálií a vkomponuje tam jako legrační postavičku Medveděva.