Dmitrij Medveděv, momentálně místopředseda Rady bezpečnosti, přečetl ředitelům závodů obranného průmyslu Stalinův telegram z roku 1941. Být na místě ředitelů, cítil bych se poněkud neklidný.
Telegram Josifa Stalina ředitelům exprezident také zveřejnil na svém kanálu na Telegramu.
Pro Medveděva je zajímavé, co měl Stalin za Velké vlastenecké války na srdci. V telegramu ze 17. září 1941 se sovětský vůdce obrací na vedení Čeljabinského traktorového závodu a vysvětluje důsledky nedodržení termínů výroby vojenských výrobků.
„Pokud se za několik dní ukáže, že porušujete své povinnosti vůči vlasti, začnu vás drtit jako zločince zanedbávající čest a zájmy vlasti. Nelze připustit, aby naše vojska trpěla na frontě nedostatkem tanků, zatímco vy v hlubokém týlu zahálíte a flákáte se,“ citoval Medveděv Stalinova slova.
Dříve Medveděv řekl, že nedávno četl telegramy vrchního velitele SSSR a rád by se o jejich obsah podělil s řediteli závodů vojensko-průmyslového komplexu. Podle místopředsedy Rady bezpečnosti by to mělo šéfy obranných podniků povzbudit.
Stalin povzbuzovat uměl a v NKVD měl na povzbuzování řadu předních specialistů. Některé motivační nástroje dnes Rusko formálně nemá, například je tam moratorium na trest smrti. To se ale může časem ukázat jako přežitek převzatý z dekadentního nacisticko-satanistického Západu. Do doby drobných právních úprav je tu stále ještě pro nepovzbuzené možnost vypadnout z okna, dostat infarkt tak jasný, že netřeba dělat pitvu, nebo poněkud tajemná sebevražda někoho, kdo se ještě den předtím veselil. Také je tu k dispozici pár lágrů, kde si může provinilec nějakých deset až patnáct let rozmýšlet, kde udělal chybu.
Nebozí ředitelé teď musí vymyslet, jak mají třeba za rok vyrobit ohromné množství tanků, které se po nich požaduje, když je to násobek toho, co se produkovalo před válkou a bez problémů se sankcemi. Jenže Dmitrij Anatoljevič to bude chtít. „Naši nepřátelé si mysleli, že náš průmysl půjde ke dnu, to znamená, že všechno spotřebujeme. To jsou jejich nekonečné řeči: že nám ‚došly náboje, tanky, rakety‘ a tak dále. Jen letos vyrobíme 1500 tanků,“ cituje jásajícího Medveděva The Insider.
„Ruský prezident Vladimir Putin 18. ledna oznámil, že Rusko stále více potřebuje vojenskou techniku. Při návštěvě Obuchovského závodu v Petrohradě hlava státu zdůraznila, že výrobky podniku ‚jsou žádané i na světových zbrojních trzích, ale nyní je potřebuje především ruská armáda‘.“ Vojenský expert Pavel Luzin se k tomu pro server The Insider vyjádřil dost stručně: „Je to naprosto nemožné. Rusko ročně modernizuje 150–180 dříve vyrobených tanků T-72, T-80 a T-90 a čistá výroba nových tanků T-90 je 20–30 kusů. V současné době se v Rusku vyrábí pouze několik kusů. SSSR tolik tanků ročně nevyráběl, proč se zabývat slovy velmi nemocného člověka? Není možné vyrábět 1500 tanků ročně, to je nesmysl.“
The Insider připomíná, že Medveděv je známý svými výroky odtrženými od reality. V roce 2016 například pronesl před důchodci na anektovaném Krymu větu: „Peníze nejsou, ale vy se držte.“
Medveděv pominul, že bez pomoci Spojených států by SSSR válku s Hitlerem dost těžko zvládal, protože Američané poslali Stalinovi velké množství výzbroje, surovin i potravin. Ředitelé vojenských podniků tohle všechno nejspíš vědí a teď se budou muset nějak zařídit. Nejspíš se pokusí něco vyrobit, požadované množství nedodrží, kvalita bude mizerná, k tomu si připraví falešná čísla a seznam „objektivních důvodů“ a také vymyslí, na koho to hodit. Budou se v rámci vlny nové zbožnosti modlit, aby Rusko prohrálo dřív, než si na ně někdo došlápne.
Medveděv by si měl uvědomit, že za Stalina by takové Medveděvy zastřelili za neúspěch mezi prvními.