Bývalé socialistické země Evropy si již nepamatují hospodářskou pomoc, kterou jim poskytovala Moskva. Tento názor vyjádřil Dmitrij Medveděv, exprezident, expremiér a místopředseda ruské bezpečnostní rady, v rozhovoru pro Deutsche Welle a citovala ho agentura TASS.
Podle Medveděva Sovětský svaz dříve zemím východní Evropy – členům Varšavské smlouvy a Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP) – hodně pomáhal.
Zprávu agentury TASS se vyplatí si přečíst v úplnosti:
„No a co, pamatuje si teď někdo na tu laskavost? Vzpomínají si na tehdejší investice, na dluhy, které kdysi vznikly a v jejichž rámci naše země zaplatila mnohé náklady východoevropských a dalších zemí? Nikdo si na to nikdy nevzpomene, nikdy nám za to nepoděkuje,“ řekl Medveděv.
Předpokládá, že „pokud v určitém okamžiku nebudou Spojené státy schopny poskytnout finanční a hospodářskou pomoc nebo vojenskou pomoc některému evropskému nebo jinému státu, jejich vliv oslabí stejně, jako v určitém okamžiku oslabil vliv Ruska. A nikdo nebude děkovat Spojeným státům americkým za to, co dělaly předtím,“ řekl Medveděv. Zdůraznil, že Rusko a evropské země zůstávají sousedy, a proto je „velmi důležité udržovat normální obchodní a hospodářské vztahy“.
Místopředseda ruské bezpečnostní rady také poznamenal: „V politice jsou vždy důležité pragmatické zájmy. Německé kancléřce Angele Merkelové se v tomto smyslu vždy dařilo udržovat ve vztazích mezi zeměmi přiměřenou rovnováhu.“ Jestliže však v roce 2008, po událostech v Jižní Osetii, byl nalezen kompromis a zdrženlivý postoj největších evropských zemí – Francie, Německa, Itálie a některých dalších – posloužil jako základ pro to, že se vztahy mezi Ruskem a EU nezhoršily, „v roce 2014, kdy se nacházíme na pouti celoevropské politiky a politiky Severoatlantické aliance, velké evropské státy stále nedokázaly obhájit svůj názor. A v některých případech mohlo jít o jejich osobní postoj. To vedlo k poměrně výrazné názorové nejednotnosti,“ uzavřel ruský místopředseda Rady bezpečnosti.
(Konec citátu.)
To je úžasné, tak my něco SSSR dlužíme. A my jsme si doteď mysleli, že to oni, tedy nástupnický stát Rusko, nám nezaplatil své dluhy z dob takzvaného socialismu. Dostali jsme z nich zlomek té částky. Ekologické škody po pobytu jejich okupační armády jsou jim ukradené. Máme být vděční, že nás po válce donutili odmítnout Marshallův plán, který jinak Evropu hospodářsky povznesl. Pak sem posílali poradce, kteří radili, koho pověsit. Za odměnu si zřejmě odvezli uran. Vpadli s tanky v roce 1956 do Maďarska a v roce 1968 do Československa. Nainstalovali tady na dvacet let brežněvovský režim, který neměl žádnou legitimitu. A my nejsme dost vděční.
Některé aspekty současného ruského humoru nám zřejmě nejsou úplně srozumitelné. Doufejme, že nám sem ty vtipy nepřijede vysvětlit sto tisíc poradců v uniformách.