Sovětizace země, která se momentálně jmenuje Ruská federace, pokračuje. O demokratických svobodách nemůže být ani řeči, ekonomika je slaboučká a žije jen z toho, co se dá vytěžit pod povrchem, a covid řádí. Proč si ale nepochválit, jak se všechno pěkně daří.
Dmitrij Medveděv, bývalý premiér, pak prezident, pak zase premiér, nakonec odstavený do směšné funkce předsedy strany Jednotné Rusko, pohovořil. Jeho projev na sjezdu putinovského útvaru Jednotné Rusko připomíná už někdejší úmorné projevy Leonida Brežněva z doby „stagnace“.
Oficiální agentura TASS píše: „Jednotné Rusko již 20 let přebírá odpovědnost za řešení nejtěžších problémů, nevzdává se ani v krizových podmínkách a dělá vše pro blaho lidí. Na plenárním zasedání třetí etapy XX. sjezdu strany Jednotné Rusko to prohlásil předseda strany Dmitrij Medveděv.
V úvodu svého projevu poblahopřál všem účastníkům ke dvacátému výročí založení strany. ‚Společně se stranou jste ušli dlouhou cestu a obstáli v těžkých zkouškách – převzali jste odpovědnost za řešení nejtěžších, dlouhodobých problémů, přijímali jste rozhodnutí, která byla obtížná, ale ani v mimořádně obtížných krizových podmínkách jste se nevzdávali svých pozic, s plným nasazením jste pracovali na zajištění úspěšného rozvoje naší země, chránili jste ji před vnitřními i vnějšími hrozbami. Udělali jste vše, co jste mohli, aby se milionům lidí žilo pohodlněji a lépe,‘ řekl.“
V té jedné věci má pravdu, papaláši Jednotného Ruska se skutečně „ani v mimořádně obtížných krizových podmínkách nevzdávali svých pozic“. Když místo pozic dáme slovo koryt, je to hned jasnější.
Pak zpráva pokračuje: „Medveděv poznamenal, že již dříve ‚velmi vlídná slova na adresu strany‘ pronesl ruský prezident Vladimir Putin. ‚A já vám všem za to chci srdečně poděkovat,‘ dodal vůdce Jednotného Ruska.“
Bodejť by Putin pro svou služebnou organizaci nenašel vlídná slova. Použít ale v souvislosti s plyšovým otloukánkem Medveděvem výraz „vůdce“ je od TASSu skutečně nehezká ironie.
Zábava ale pokračuje: „Podle Medveděvova hodnocení se Ruské federaci podařilo vyhnout se supertěžkým následkům celosvětové pandemie koronaviru, i když vyvolala mnoho obtíží. ‚Téměř ve všech zemích světa způsobily důsledky pandemie dramatický pokles životní úrovně, nárůst inflace a zastavení zdravotnického systému. V naší zemi se nám podařilo vyhnout se supertěžkým následkům, i když je zde mnoho obtíží,‘ řekl Medveděv. Stát podle něj zejména rychle pomohl občanům a postiženým odvětvím hospodářství tím, že zajistil nepřetržitý provoz klíčových podniků a služeb, v rekordním čase byla zavedena výroba léků a vakcín proti koronaviru.“
To je pozoruhodné. Covid a opatření kvůli němu znamenají i pro vyspělé země velké problémy, ale že by v Německu nebo Spojených státech došlo k „dramatickému poklesu životní úrovně“, se nezdá.
Ty údajné úspěchy zatím vypadají v Rusku takhle: „Rusko zaznamenalo v říjnu nejsmrtelnější měsíc za poslední desetiletí a celkový počet úmrtí od začátku pandemie koronaviru přesáhl 810 000. Ruská statistická agentura Rosstat v pátek uvedla, že během října zaznamenala 247 000 úmrtí ze všech příčin, o 90 000, tj. o 57 procent, více než ve stejném měsíci roku 2019. Je to již čtvrtý měsíc po sobě, kdy oficiální počet úmrtí překročil 200 000, protože zemí se přehnalo několik vln koronaviru, které zasáhly převážně neočkovanou populaci v podmínkách laxních omezení pohybu a socializace. Naposledy Rusko zaznamenalo více než 200 000 úmrtí měsíčně před vypuknutím pandemie v lednu 2008.“ (The Moscow Times)
Ačkoliv se země chlubila, že jako první vyvinula vakcínu proti covidu-19, je plně naočkováno jen 40,2 procenta Rusů. Za tím můžeme vidět vliv nedůvěry k úřadům a následek dezinformací. Ty nejdřív Rusko produkovalo proti západním vakcínám, takže řada Rusů logicky usoudila, že když jsou na tom tak špatně zahraniční vakcíny, proč by měli věřit té vlastní. Šéf státu Vladimir Putin také dost dlouho otálel, než se sám nechal naočkovat, a nepomohlo ani to, že nejdřív prý nechal vakcínu Sputnik V vyzkoušet na své dceři.
Úspěšné je Rusko zatím především v jedné věci. Dokázalo se dostat na titulní stránky světového tisku zvýšenou přítomností svých vojáků na hranicích s Ukrajinou. Jak tím zvýší blaho vlastních občanů, není jasné.