Exprezident Dmitrij Medveděv si pochvaluje, že výměna vězňů mezi Západem a Ruskem proběhla tak, že dopadla ve prospěch Ruska. Odsouzené zločince, kteří seděli v západních věznicích, označil za hrdiny a propuštěné Rusy za zrádce a naznačil, že je čeká něco nepříjemného.
„Je zřejmé, že výměna, která proběhla, byla největší v nedávné historii. Je to výsledek filigránské práce našich agentur a jejich zahraničních partnerů… Bylo nutné trvat na svých cílech a zároveň nepřivést situaci do slepé uličky. Mimochodem, abych byl spravedlivý, chtěl bych podotknout, že naši „západní přátelé“ projevili v určitém okamžiku náležitý pragmatismus i sklon k rozumným kompromisům. Bylo to obtížné, ale přesto se vše odehrálo, a řekněme si upřímně, v náš prospěch, o čemž již informovala západní média a politici všech směrů,“ píše na Telegramu Medveděv.
Pak Medveděv rozebírá, jak vidí „kvalitu“ osob na obou stranách.
„Kdo se naší zemi vrátil? Jsou to lidé, kteří věrně pracovali pro vlast, byli součástí speciálních služeb nebo tak či onak přispívali k zájmům Ruska. Byla to práce s nasazením života, pro prosperitu naší země. Někomu se jejich práce může, ale nemusí líbit, ale je nutná a dělá se ve všech zemích světa. Není pochyb o tom, že navrátivší se občané jsou vlastenci naší vlasti, kteří vykonali hrdinský čin. A právě proto si zaslouží státní vyznamenání, o kterém mluvil Vladimir Putin.“
Potom kromě západních občanů, kteří se podle něj dopustili špionáže, mluví i o Rusech, kteří dostali od Putina milost a pak byli vyvezeni ze země. (Jak je známo třeba z vyjádření Vladimira Kara-Murzy a Ilji Jašina, obojí bylo proti jejich vůli.)
„Druhá část jsou ruští občané, kteří si za svůj životní cíl stanovili zničení vlastní země. A je jedno, zda jde o takzvanou nesystémovou opozici, která s pěnou u úst vyplazovala jazyk a hnala se k moci. Nebo o ty, kteří se – upřímně, rozechvěle nenávidíce svou vlast – snažili slovem i činem zničit občanský mír a ideologické základy společnosti. Obojí už se u nás stalo na počátku dvacátého století a je dobře známo, jak to dopadlo. Přiznejme si to – jsou to zrádci. Když ne v právním, tak alespoň v morálním slova smyslu. Jsou existenční hrozbou pro existenci dnešního Ruska. Jsou to služebníci našich nepřátel,“ hodnotí Medveděv.
Přidává pak své přání, aby propuštěné Rusy potkal neblahý osud.
„Ať se dál dusí svým štěkotem a sní o roztrhání těla naší země a podřízení jeho krvavých kusů autoritě svého Velkého pána. Ale zároveň, jak už jsem napsal, ať nezapomínají na pomíjivost své existence na tomto světě. Rozhlédněte se zkrátka kolem sebe. A vůbec – ať se smaží v pekle!“ uzavírá exprezident.
Fakta jsou taková, že mezi odsouzenými Rusy byla kromě známých opozičních politiků a novinářů, kteří se neprovinili ničím jiným než kritikou režimu, například ruská umělkyně, feministka a hudebnice Alexandra Skočilenková. Ta byla odsouzena k sedmi letům v kolonii všeobecného režimu za veřejné šíření „vědomě nepravdivých informací“ o armádě Ruské federace. Provinila se tím, že v obchodě nahradila cenovky samolepkami s informacemi o počtu obětí války na Ukrajině a s výzvami k zastavení invaze ruských vojsk. Ruska Lilija Čanyševa vedla Navalného štáb v Ufě, než bylo režimem označeno za extremistickou organizaci. Po jeho rozpuštění se stáhla z politiky, ale Rusko neopustila. Podle řady paragrafů (od „extremistické činnosti“ po „vytváření extremistického společenství“) byla odsouzena nakonec na 9,5 roku v kolonii a pokutě 400 tisíc rublů.
Z „hrdinů“, kteří se dostali zpět do Ruska, na letišti je vítal sám Putin a dostalo se jim pocty červeného koberce a objímání s vůdcem, největší pozornost budil vrah Vadim Krasikov, důstojník ruských zvláštních služeb. V Německu byl odsouzen na doživotí za nájemnou vraždu. Vystupoval pod jménem Vadim Sokolov. Dne 23. srpna 2019 zastřelil v poledne v berlínském parku Lesser Tiergarten bývalého čečenského polního velitele Zelimchana Changošviliho.
Roman Selezněv, syn poslance ruské Státní dumy Valerije Selezněva, je hacker a podvodník zatčený na Maledivách v roce 2014 a vydaný do Spojených států. Byl odsouzen k celkem 27 letům vězení (největší trest za kybernetickou trestnou činnost v historii USA) za nabourání se do počítačů v prodejních místech za účelem krádeže a prodeje čísel bankovních karet.
Vladislav Klušin je podnikatel, který byl v září 2023 v USA odsouzen k devíti letům vězení, byl podle Washingtonu zapojen do hackerského systému, který účastníkům vydělal 93 milionů dolarů obchodováním s cennými papíry na základě důvěrných firemních informací ukradených z amerických počítačových sítí.
Medveděvova zmínka o „pomíjivosti existence“, a jak je třeba „rozhlédnout se kolem sebe“, je podle komentátorů nejspíš narážka na vraždy, které Rusko provedlo na svých oponentech v zahraničí. V ruské státní televizi už zazněla výzva k fyzické likvidaci politických vězňů, kteří byli propuštěni v rámci výměny a vyvezeni na Západ. Sám Medveděv vyzýval k vraždám ukrajinských politiků včetně Volodymyra Zelenského.
„Pokud existuje dostatek důkazů, že za teroristickým útokem stojí šmejdi jako Azov, Budanov nebo Zelenskyj, určitě nebudou souzeni u nějakého smradlavého Mezinárodního trestního soudu. Oni totiž nesoudí své vlastní somráky,“ psal exprezident letos v dubnu. Doporučoval, co by se podle něj mělo dělat: „Prostě rozdrtit banderovské svině, jak to po válce statečně udělalo MGB SSSR (ministerstvo státní bezpečnosti, pozn. red.). A vůdce při vhodné příležitosti zlikvidovat. Stejně jako Konovalce a Banderu. V Kyjevě nebo na jiném vhodném místě.“