Expremiér a chvilku náhradní exprezident za Vladimira Putina Dmitrij Medveděv pokračuje ve své literární činnosti na Telegramu. Po několika příspěvcích jsme pochopili, jaká je jeho tvůrčí metoda. Když nevíš jak dál, dej tam nějaké nadávky dekadentním západním politikům, ocituj drsné hlášky ze starých sovětských filmů a občas nasaď jaderný výbuch.
Problémem Medveděva je, že ho nikdo nebral nikdy moc vážně, protože ať měl jakoukoli funkci, vědělo se, že o všem stejně rozhodoval Putin. Na chvíli vzbudil jisté naděje na Západě, protože dělal dojem, že je „liberálnější“ a jevil zájem o technologické hračky. Ve funkci prezidenta se mu nejspíš zalíbilo, ale Putin ho zase zklidnil a vymezil mu v loutkovém kremelském divadle jeho místo. Zcela podle úsloví, že „jen malí lidé používají velkých slov“, teď zásobuje svět „myšlenkami“ stejně udatně jako středověký chrlič na katedrále lid dole dešťovou vodou. Gotický chrlič má ovšem nějaký půvab, Medveděv nikoliv.
První listopadový den do Dmitrije nejspíš vstoupila halloweenská nálada a možná i něco jiného a sdělil nám na Telegramu toto:
Známá teze západních zemí: „Rusko nemůže vyhrát válku.“ Co to vlastně znamená? Postupujte podle jednoduché formální logiky.
Pokud nevyhraje Rusko, pak zřejmě Ukrajina. Cíl Ukrajiny ve válce je pojmenován kyjevským režimem – návrat všech území, která mu dříve patřila. Tedy odcizit je Rusku. Je to hrozba pro existenci našeho státu a rozpad současného Ruska. A tedy přímý důvod pro uplatnění bodu 19 Základů státní politiky Ruské federace v oblasti jaderného odstrašování.
A kdo tedy plánuje jaderný konflikt?
Co jiného to je než přímá provokace světové války s použitím jaderných zbraní? Nazývejme věci pravými jmény. Západní země tlačí svět ke globální válce. A pouze úplné a konečné vítězství Ruska je zárukou, že nedojde ke světovému konfliktu.
Medveděvovi se nejspíš vybavil pojem „formální logika“ a hned ho použil, aby jeho bláboly dostaly nějaký nádech důstojnosti. Možná to mají dnes v Rusku jinak, ale že nějaké vyvozování postupuje správně podle zákonů logiky, ještě neznamená, že je závěr pravdivý. Jde o to, jestli jsou pravdivá východiska. Když v Roskosmosu usoudí, že se na Měsíci dají pěstovat banány, a vytvoří podle toho svůj kosmický program včetně lodě Sojuz s kontejnery na převoz (tedy přelet) banánů, může to být všechno logické a technicky sofistikované. Na planetu Zemi ale nepřivezou víc banánů, než si vzali s sebou, spíše bychom tipovali, že méně.
Když Medveděv postupuje logicky ze špatného východiska, tedy že když Rusko nějaké cizí území prohlásí za svoje, tak je jeho a všichni to pochopí, dojde ke špatnému závěru. Druhý špatný závěr je, že by Rusko muselo použít jaderné zbraně, i kdyby někdo skutečně ohrožoval jeho existenci. Pokud by to tak bylo, nejspíš by bojové nadšení aspoň některých ruských občanů bylo žhavější, než je dnes, a navíc si nikdo soudný ani teoreticky nepředstavuje, že by tak rozlehlou zemi někdo mohl nějak účinně obsadit, rozdělit ji a něco tam nadiktovat. Rozklad hrozí putinskému státu zevnitř a hloupá válka s Ukrajinou toho může být katalyzátorem. K takovému výsledku nepotřebuje Západ použít ani jednu jadernou hlavici, stačí nechat působit kremelské hlavičky a jejich bludný obsah.
Kdyby byl Medveděv chytřejší, byl by celou válku zticha a pak by ve vhodnou dobu Putina podrazil. Šance na nějaký návrat do politiky by sice nebyly moc velké, ale takhle jsou naprosto nulové. Přece se ale nevzdá všech těch paláců, které si drží jako odměnu za svou služebnou roli. Duševní rozpoložení nebohého Dmitrije se zákonitě zhoršuje. Logicky.