Je nesmysl danit stovky domácích pivovarů a odpouštět přitom daň dovozcům vína, vzkázal zakladatel TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Reagoval tak na slova předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové, která odmítá zavedení spotřební daně na tiché víno. Podle někdejší šéfky státní kasy by to zdražilo tuzemskou produkci vína a znamenalo konec mnoha rodinných vinařství, méně turistického ruchu a postupnou proměnu naší krajiny.
„Paní Schillerová argumentuje, že skoro všechny vinařské země v EU neuplatňují na víno spotřební daň. Ale skoro v žádné z nich nepřevyšuje tolik import nad domácí výrobou. Je nesmysl danit stovky domácích pivovarů a odpouštět přitom daň dovozcům vína,“ prohlásil na sociální síti exministr financí Miroslav Kalousek. Jeho slova podpořil také sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. „Je to tak, v rámci zemí, které tu daň nemají, máme nejmenší podíl vlastní produkce. Zemí se srovnatelným podílem vlastní produkce a bez daně je pouze Lucembursko,“ napsal k přiloženému grafu.
„Víš, zkoumat třeba, Bušku milý, vždyť každá země má být svojí paní. Když spotřebkou jsme pivo zatížili, i víno dlužno obtěžkati daní,“ zavtipkoval následně Kalousek.
Schillerovou nenechala slova bývalého šéfa státní kasy chladnou. „Nesmysl je dávat si vlastní gól, když EU je jednotný trh. Spotřební daň na víno by naše vinaře nediskvalifikovala jedině tehdy, pokud by byla jednotně harmonizována na úrovni EU. Německo také většinu spotřebovaného vína dováží a domácí vinaře kvůli tomu spotřební daní netrápí,“ vzkázala Kalouskovi. „Já věděl, že to nepochopíte. Ale je to moje vina. Měl jsem od vaší působnosti osvobodit ministerstvo financí ještě v době, kdy jste byla moje podřízená. To jsem byl měkký a teď už je pozdě,“ vpálil Schillerové exministr financí.
Opoziční hnutí ANO zavedení spotřební daně na víno odmítá. „Udělat z České republiky skoro jedinou vinařskou zemi v EU, která zatíží tiché víno spotřební daní, je vyloženě nekompetentní návrh. Spotřební daň je spojena s velkou mírou administrativy a nákladů, která by zdražila tuzemskou produkci vína a v konečném důsledku znamenala konec mnoha rodinných vinařství, méně turistického ruchu a postupnou proměnu naší krajiny,“ řekla ve čtvrtek Schillerová serveru Novinky.cz.
Podle ní je u nás výroba vína s ohledem na geografickou polohu nákladnější než v jižnějších státech, které své vinaře navíc velmi důsledně podporují. „Jako člověk, který se většinu svého profesního života pohyboval ve Finanční správě, navíc vím, že žádný velký rozpočtový přínos by zavedením této obtížně a nákladně spravovatelné daně nenastal. Jakékoliv izolované řešení, které nebude platit pro všechny členské země EU, ale bude postihovat jen vinaře z ČR, by mělo být mimo seriózní debatu,“ odmítla záměr většiny koaličních stran šéfka Babišových poslanců.
Proti zavedení daně je kromě hnutí ANO také opoziční SPD. Rozhodně proti ní ale vystupuje také koaliční KDU-ČSL v čele s vicepremiérem Marianem Jurečkou a ministrem zemědělství Markem Výborným. Pokud by tak vláda návrh na zdanění vína poslala před poslance, nemusela by uspět.