Hnutí ANO sice útočí na vládní strany, že je financovali „zločinci z Dozimetru“, ve skutečnosti i politici Babišova hnutí využili služeb stejných lidí, napsal ve středu web Neovlivní.cz. Jeden z obviněných v kauze Dozimetr Zakaría Nemrah měl totiž půjčit před volbami v roce 2021 osobní auto někdejší místopředsedkyni sněmovny Janě Mračkové Vildumetzové (ANO). Poslanec Petr Letocha (STAN) se podivoval nad tím, že se tato zpráva neobjevila na Babišově webu iDNES.cz. Právě ten totiž přišel před několika dny s informací, že šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan používá telefon s šifrovací aplikací, a odhalení dal do souvislosti s kauzou Dozimetr.
„Od rána čekám na iDNES.cz nějaké info o tom, jak hnutí ANO před volbami sponzoroval Nemrah (obviněný v kauze Dozimetr) a jak od něj měla půjčené auto Jana Mračková Vildumetzová. No a nic. A já měl za to, že je celá kauza děsně zajímá, když o šifrovaném telefonu napsali za 3 dny 9 článků,“ podivoval na sociální síti X poslanec Petr Letocha.
Reagoval tak na zprávu, se kterou přišel ve středu web Neovlivní.cz. Podle něj jeden z obviněných v kauze Dozimetr, podnikatel Zakaría Nemrah, půjčil do kampaně před posledními sněmovními volbami osobní auto člence vedení hnutí ANO a bývalé místopředsedkyni poslanecké sněmovny Janě Mračkové Vildumetzové. Ta se podle podle zjištění novinářů dostala do sítě odposlechů, které policie nasadila na Nemraha a další lidi, které podezřívá z manipulace s veřejnými zakázkami.
Policisté pak měli zachytit telefonát mezi Nemrahem a jeho partnerkou. Právě ta má na záznamu tvrdit, že zařídila auto pro Vildumetzovou. „Nemrah telefonuje Janě Mračkové Vildumetzové, že má auto natankované. Nebude platit nikomu nic. Se smlouvou parkuje auto u nich před barákem. Klíček od auta jí hodí do schránky,“ zapsali si podle serveru policisté po vyhodnocení odposlechu.
Vildumetzová v minulosti tvrdila, že podnikatele Nemraha téměř nezná. Obhajovala se tím, že se jedná o přítele jejího manžela. Později se však ukázalo, že Nemrah šel manželovi někdejší místopředsedkyně sněmovny za svědka na svatbě, vybral si ho dokonce i ke křtu jejich syna. Dokázalo to video ze svatby, vše později potvrdila také sama Vildumetzová. Na její veselce byl tehdy i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
„Pokud jde o naši svatbu, je pravda, že si ho manžel nakonec vybral za svědka,“ řekla webu Novinky.cz loni v září. Politička tehdy přiznala také to, že obviněný podnikatel se stal kmotrem jejich společného syna. „Vybral si ho i na křest, já měla jinou volbu,“ dodala. Vildumetzová následně kvůli účasti Nemraha na své svatbě rezignovala na post místopředsedkyně sněmovny.
I v kauze půjčeného auta Vildumetzová vše svalila na svého manžela. „Auto mi zajištoval můj manžel. Ten nikdy netajil to, že pana Nemraha dobře znal. Podotýkám, že to bylo v době, kdy pan Nemrah nebyl trestně stíhán a potkával se s řadou politiků,“ napsala webu Neovlivní.cz. Proč si však auto domlouvala po telefonu s Nemrahem sama, nevysvětlila.
Vildumetzová zároveň tvrdí, že za půjčení auta bylo zaplaceno. Podle policejního odposlechu však podnikatel Nemrah říká, že se „nebude platit nikomu nic“. „Platba proběhla mezi námi jako dvěma fyzickými osobami a doklad po třech letech opravdu nemám,“ vysvětloval pak webu manžel političky Jan Mraček.
Kvůli kauze Dozimetr přitom žádá šéf hnutí ANO Andrej Babiš odvolání vicepremiéra a ministra vnitra Rakušana. Předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová pak minulý týden v úterý oznámila, že pokud premiér Petr Fiala (ODS) bude Rakušana nadále držet ve vládě, poslanci hnutí do konce příštího týdne sesbírají podpisy a vyvolají hlasování o nedůvěře kabinetu.
„Vlastnictví šifrovaného telefonu není nelegální ani nemorální a nemůže být důvodem pro odvolání člena vlády. Opozice má samozřejmě právo vyvolat jednání o nedůvěře vládě a já jsem poslední, kdo by jí to chtěl upírat. Počty poslanců ve sněmovně ale voliči určili jasně. Tento krok opozice by tak neměl žádný dopad kromě toho, že by opět zkomplikoval práci sněmovny, která stojí před schvalováním ozdravného balíčku,“ reagoval následně ministerský předseda.
Rakušan výzvu označil za frašku v podání Babiše a dalších zástupců hnutí ANO. „Od počátku se snažil, aby mě spojil s kauzou Dozimetr a zbavil se mě na ministerstvu vnitra. Beru to jako poklonu své práci. Jejím výsledkem je mimo jiné to, že policie pracuje profesionálně a bez politických tlaků, takže ten, kdo je zapojený do Dozimetru, je dnes obviněný. Já ne,“ vzkázal.
Web iDNES.cz před necelými čtrnácti dny napsal, že Rakušan požádal o šifrovaný telefon po volbách do sněmovny na podzim roku 2021 tehdejšího místopředsedu hnutí STAN a dlouholetého uživatele zařízení Stanislava Polčáka.
Rakušan řekl, že telefon v podstatě nepoužíval mimo jiné proto, že po nástupu do funkce ministra vnitra disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. Zařízení si pořídil kvůli reálnému podezření, že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek v kanceláři se podle něj dostávaly velice rychle do veřejného prostoru, ačkoliv u nich bylo minimum lidí. Rakušan na webu hnutí STAN následně doplnil, že při skládání vlády panovaly obavy ze špehování ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, který patří Babišovi.