Oslabená vojska Ruska již nemají na Ukrajině dostatek sil, aby mohla plnit rozkazy moskevského velení. Vzhledem k tomu, že Vladimir Putin nechce přistoupit k mobilizaci, čímž by de facto musel uznat, že se na Ukrajině jedná o válku, rekrutují se vojáci všude možně, i ve vězení.
Podle nepotvrzených údajů má na okupovaném území být až 28 tisíc vrahů a násilníků, kterým byla za službu v armádě slíbena svoboda. Jevgenij Prigožin, šéf takzvané „Putinovy soukromé armády“, je podle zprávy BBC přesvědčen, že odsouzenci za nejtěžší zločiny budou plnohodnotnou posilou bojových sil na Ukrajině. „Kdybych byl ve vězení, snil bych o tom, že se připojím k Wagnerově skupině a odčiním svůj dluh vůči vlasti, ale také ho pomstou splatím,“ napsal blízký přítel ruského prezidenta na sociální síti.
Sám šéf obávané skupiny nemilosrdných žoldáků však varoval potenciální rekruty před dezercí. „Pokud přijedete na Ukrajinu a rozhodnete se, že to není nic pro vás, popravíme vás,“ dodal.
Takový osud nyní může potkat Jevgenije Nužina. Odsouzený pětapadesátiletý vrah, který byl v roce 1999 poslán do vězení na 24 let, je podle Daily Mirror jedním z „propuštěných“ vězňů, kteří měli na Ukrajině sloužit v první linii. Místo služby pro ruskou armádu se ovšem Nužin vzdal Ukrajincům.
„Byli jsme sedm dní na výcviku. Sedmý oddíl, jehož jsem byl členem, byl útočnou jednotkou,“ sdělil Nužin. „Ani nevím, jak vysvětlit úkol útočných oddílů. Sám jsem pochopil, že budeme potrava pro děla. Platí, že když něco uděláš něco špatně, vynulují tě,“ dodal.
Ruský vězeň byl přesvědčen, že se vzdá už předem. Na Ukrajině totiž žije část jeho rodiny. „Nebyla to Ukrajina, kdo napadl Rusko, ale Putin, kdo napadl Ukrajinu,“ je přesvědčen odsouzený vrah. „Nemohu jít do války proti svým příbuzným, své sestře, svému strýci, své dceři,“ vysvětlil. Nužin byl zadržen 4. září, kdy měl spolu s dalšími odsouzenými bojovníky za úkol vyzvednout Rusy zabité v přestřelce.
Wagnerova skupina, která má na starost propuštěné ruské vězně, poslané na okupované území, je ruská žoldnéřská organizace působící v Sýrii, Iráku, na Ukrajině. Několik jednotek působí i v Africe.
Zakladatelem skupiny, která je občas přezdívána také jako „Liga“, je podle údajů Evropské unie bývalý pracovník ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrij Utkin. Název skupiny pak vyplývá z přezdívky tohoto podplukovníka v záloze, kterou dostal po jeho oblíbeném hudebním skladateli Richardu Wagnerovi.