Příští týden spustí iniciativa Bez komunistů.cz akce k uctění památky Milady Horákové, kterou 27. června 1950 komunistický režim na základě vykonstruovaného procesu a odsouzení k trestu smrti zavraždil.
„Hlavní dvě pietní akce se odehrají v pondělí 27. června, to je výroční den zavraždění Milady Horákové. V 9 hodin ráno u památníku obětí komunismu na Újezdě to bude oficiální akce, kam jsou pozvané státní instituce a budou zde i politici a pamětníci. V 19. hodin pak bude méně formální akce, totiž setkání u pomníku ve Sněmovní ulici, kde spolu s účastníky vytvoříme světelný obrazec ze zapálených svíček,“ představuje dvě nejdůležitější blížící se akce iniciativy Bez komunistů.cz Petr Marek.
Akce se konají v rámci kampaně Jdu s hlavou vztyčenou, kterou iniciativa pořádá již osm let; jejím motem je věta z posledního dopisu, který Milada Horáková napsala přibližně dvě hodiny před svou smrtí. Symbolem kampaně, která potrvá až do 1. července a v jejímž rámci se uskuteční i další akce zaměřené především na mládež, jsou pamětní stužky vytvořené z kombinace provazu a trikolóry. „Vznikly v roce 2015 jako nápad Rut Kolínské, zakladatelky sítě rodinných center, a ztvárnila je výtvarnice Pavla Vaňková,“ představuje autorky stužek Petr Marek. Účastníci akcí budou tyto stužky od iniciativy dostávat na těchto shromážděních, na pondělní večerní akci si ji budou moci dokonce sami vytvořit.
Iniciativa Bez komunistů.cz pořádá také vycházky po stopách Milady Horákové a dalších obětí komunismu. V rámci jedné procházky navštíví i budovu rozhlasu na Vinohradech, kde bude představen osud manžela Milady Horákové, který byl před německou okupací programovým ředitelem Československého rozhlasu.
„Připomínáme nejen Miladu Horákovou, ale všechny oběti komunistického režimu, které se ale nikdy nepodaří přesně spočítat, protože řada úmrtí zůstala utajená nebo byla zakamuflovaná,“ dodává Petr Marek. Jako příklad uvádí letce Josefa Brykse, hrdinu bojů o Velkou Británii, který byl utýrán v jáchymovském lágru, ale jako důvod smrti má v úmrtním listě napsáno „smrt z přirozených příčin, srdeční selhání“. A podobně byla podle Petra Marka zakryta celá řada dalších úmrtí. Přesně je však znám počet popravených na základě vykonstruovaných politických procesů. Jejich počet je zdokumentován – 248.
„Co mě však pořád mrzí, je, že u nás po roce 1989 neproběhla důsledná dekomunizace. Společnost by dnes vypadala rozhodně jinak,“ dodává Petr Marek.