Novinářka Lenka Klicperová okomentovala pro deník FORUM 24 aktuální situaci kolem (ne)přijetí dětských uprchlíků bez doprovodu. Je přesvědčena o tom, že pomoc by měla vypadat úplně jinak, než jak se o ní momentálně hovoří. Nutné je podle ní také umožnit některým lidem z uprchlických táborů návrat zpět.
„Česká společnost se dlouhodobě jasně profiluje jako velmi uzavřená s minimální schopností absorbovat vnější vlivy v podobě uprchlíků. Je to ale podle mého názoru výsledek nešťastné politiky a rétoriky našich politiků,“ myslí si Klicperová.
Novinářka ale kritizuje návrh europoslankyně Michaely Šojdrové, podle níž mělo být nalezeno padesát syrských sirotků. „Ignorovala veškeré připomínky lidí znalých terénů, že nikoho, kdo by splňoval tyto podmínky, v řeckých táborech nenajde. A také nenašla – ze Sýrie přicházely rodiny, případně děti s dalšími příbuznými, které nedává žádnou logiku oddělovat. Toto nebyla nabídka opravdové pomoci,“ tvrdí Klicperová.
Podle ní by bylo logické poskytnout pomoc rodinám s dětmi, které pocházejí z válečných oblastí a potřebují pomoc nejvíce. „To jsme neudělali, jen jsme rok strávili naprosto neužitečnými hádkami o to, kde Šojdrová vezme sirotky. A to náladám v české společnosti opravdu nepomohlo. Nepomohl ani Babiš, který tvrdil, jak bude pomáhat přímo v Sýrii, a jeho projekt (zase naprosto zbytečného sirotčince – fascinace sirotky je neuvěřitelná, jako kdyby jiní příjemci pomoci než sirotci neexistovali) celý zkrachoval,“ řekla Klicperová.
Ona sama ale vidí priority jinde. Po osmi letech války by podle ní mělo být pro mezinárodní společenství prioritou nikoliv přesouvat uprchlíky (nejen ze Sýrie) do Evropy, ale vyvíjet účinný tlak na Asadův režim, aby byl schopen zabezpečit návrat uprchlíků do vlasti. „Aby jim byly navráceny majetky, nebyli vězněni, zkrátka aby se s nimi zacházelo jako s normálními občany. A aby Sýrie umožnila mezinárodní dohled nad průběhem repatriace. Syrský režim zkrátka odstraněn nebude a teď není jiná možnost než se s tím smířit. Pro mnoho lidí z táborů by bylo akceptovatelné za jistých podmínek se vrátit, pro některé ne, a to za žádných okolností. Ale počet uprchlíků v táborech by se tím zcela jistě snížil. Pak je tu ale ještě otázka ekonomických migrantů z jiných zemí, než je Sýrie, tam musí EU konečně najít společnou strategii a postoj k ekonomické migraci, protože současný stav je neudržitelný,“ vysvětluje svůj pohled Klicperová.