Britská kapela Coldplay se před třemi lety zavázala ke snížení uhlíkové stopy svých turné o padesát procent. Jejich aktuální celosvětová show s názvem Music of the Spheres trvá již dva roky. Počátkem června zveřejnila kapela na svých stránkách, že díky různým opatřením snížila emise oxidu uhličitého o padesát devět procent ve srovnání se svým předchozím turné.
V roce 2021 oznámila skupina Coldplay dvanáctibodový plán, jehož cílem je snížit uhlíkovou stopu při turné o padesát procent. Strategie obsahovala konkrétní kroky, které při svém aktuálním turné kapela zavedla. Využívají například taneční parket, který vyrábí elektřinu, když fanoušci skáčou nahoru a dolů, a omezili leteckou dopravu.
Jednou z podmínek jejich závazku bylo, že za každou prodanou vstupenku (zatím jich bylo prodáno sedm milionů) bude prostřednictvím celosvětové neziskové organizace One Tree Planted vysazen strom. „Jako kapela i jako průmysl jsme v tomto ohledu daleko od toho, kde bychom měli být,“ napsali ve svém prohlášení.
Coldplay se poprvé zavázali snížit svou uhlíkovou stopu v roce 2019, když BBC řekli, že už nebudou jezdit na turné, pokud to nebudou moci dělat udržitelnějším způsobem. O dva roky později oznámili plán, jak se s těmito problémy vypořádat. Mezi zásadní opatření patří například solární panely, kinetické podlahy a rotopedy, na nichž mohou jezdit fanoušci v průběhu koncertu. Minimalizovali také leteckou dopravu a začali využívat udržitelné letecké palivo tam, kde je létání nevyhnutelné. Emise oxidu uhličitého se jim oproti předchozímu turné podařilo snížit o padesát devět procent.
Sedmdesát dva procent odpadu z turné bylo odkloněno od skládek a předáno k opětovnému použití, recyklaci a kompostování. Kapela dále uvedla, že energie vyrobená solárními instalacemi v areálu, mezi něž patří kinetické taneční podlahy a elektrická kola, se zvýšila z patnácti na sedmnáct kilowatthodin za show, což stačí na napájení jedné z menších pódiových ploch každý večer a na poskytnutí stanic pro nabíjení telefonů, notebooků a techniky.
Údaje skupiny Coldplay shromáždila společnost Hope Solutions zabývající se udržitelností a její tvrzení ověřil Massachusettský technologický institut. Profesor MIT John E. Fernandez dokonce veřejně pochválil kapelu za to, že jde příkladem a posouvá celý hudební průmysl směrem ke skutečné udržitelnosti. Kapela rovněž financovala dva solárně poháněné záchytné čluny pro čištění vody, které z oceánu odčerpávají plasty.
Živá vystoupení jsou náročná na emise oxidu uhličitého, zejména v případě světových turné, kdy jsou místa konání často vzdálena tisíce kilometrů. Mnoho umělců, jako například Taylor Swift, bylo kritizováno za nadměrné využívání soukromých letadel pro turné i osobní účely. Zatímco skupina Coldplay se při většině svých vystoupení spoléhá na leteckou dopravu, frontman kapely Chris Martin se zavázal, že pokud to bude možné, bude na koncerty jezdit veřejnou dopravou. Na vystoupení kapely v Cardiffu přijel vlakem.
Coldplay není jediným členem hudebního průmyslu zabývajícím se jeho dopadem na životní prostředí. Před více než deseti lety se členové Radiohead stali průkopníky v používání nízkoenergetických LED osvětlovacích souprav namísto energeticky náročnějších reflektorů. Americká zpěvačka Billie Eilish nedávno vydala své nové album Hit Me Hard And Soft na recyklovaném a ekologickém vinylu, přičemž všechny obaly byly vyrobeny z recyklovaných materiálů. Umělkyně také založila celosvětovou platformu s názvem Overheated, tedy přehřátý, která se zabývá řešením klimatické krize a zaměřuje se na přínos mladých lidí.