Ruský prezident Vladimir Putin se nových sankcí Evropské unie neobává. Ty by pravděpodobně měly obsahovat mimo jiné omezení vývozu svářeček, chemikálií a diamantů. Mluví se i o zákazu vývozu hřebíků, rýsovacích špendlíků, šicích a pletacích jehel. Putin plán Evropské unie označil za směšný.
Podle ruské tiskové agentury TASS Putin ve středu prohlásil, že pokud jde o sankce, západní politici ve svých představách docházejí až do bodu absurdity a navrhují zakázat dovoz šroubováků, jehel a podobných předmětů do Ruska. „Možná čím méně odpadu, tím lépe. Je menší šance, že se sem z velkých evropských měst dostanou štěnice,“ dodal Putin.
Reagoval tak na fakt, že řada evropských měst v posledních měsících bojuje se zamořením štěnicemi. Minulý měsíc francouzská rozvědka obvinila ruskou propagandu z vyvolávání obav ze štěnic zveřejněním falešných článků, které vypadaly jako z renomovaných francouzských novin.
Evropská unie aktuálně připravuje 12. balík protiruských sankcí. Po summitu evropských lídrů v Bruselu to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unie chce zejména postihnout zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů. Podle von der Leyenové o tom jedná s jednotlivými členskými zeměmi i partnery ze skupiny G7.
Nový balíček by měl zahrnovat omezení vývozu svářeček, chemikálií a dalších technologií používaných pro vojenské účely. Kromě toho se uvažuje také o zákazu softwarových licencí a omezení dovozu malého počtu zpracovaných kovů a hliníkových výrobků, stavebních položek, zboží souvisejícího s dopravou a diamantů. Podle webu EUobserver Litva navrhuje, aby sankce zahrnovaly i zákaz vývozu hřebíků, hřebíčků, špendlíků a šicích a pletacích jehel.
Ekonomické restrikce spojené s děním na Ukrajině začala unie uplatňovat v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Bezprecedentní šíři pak sankční režim nabral po 24. únoru loňského roku, kdy Rusové zahájili výrazně větší invazi sousední země.
Unie od té doby ve spolupráci s Velkou Británií či Spojenými státy americkými zavedla 11 balíků protiruských sankcí postihujících sektory od dopravy po bankovnictví, kromě toho uvalila individuální sankce na stovky představitelů ruských elit. Poslední balík schválený v červnu měl za cíl především znemožnit Moskvě obcházet dřívější opatření a mimo jiné umožňuje členským státům uzavírat své přístavy lodím, které přepravují ruskou ropu.
Unijní činitelé platné sankce označují za velmi tvrdé a opakovaně tvrdí, že silně dopadají na ruskou ekonomiku, Moskva nicméně i po více než roce stále válku proti Ukrajině udržuje a kontroluje rozsáhlá území na jihu a východě sousední země.