
Vojáci československého kombinovaného oddílu vztyčují státní vlajku v Pomezí nad Ohří FOTO: Československá obec legionářská
FOTO: Československá obec legionářská

HISTORIE / Československá samostatná obrněná brigáda byla na konci války nasazena u severofrancouzského přístavu Dunkerque, který se stal poslední německou pevností na západní frontě. Přestože brigáda měla eminentní zájem podílet se na osvobozování vlasti, z rozhodnutí britského velení zůstala vázána na místě. Vojáci ale chtěli domů. To, jakým způsobem se jim to podařilo, nyní připomíná projekt Kombinovaný oddíl.
Poté, co Čechoslováci naléhali na britské velení, aby umožnilo účast vojáků při přímém osvobozování vlasti, došlo ke schválení speciální akce, aby bylo Čechům a Slovákům umožněno účastnit se přímého osvobozování své vlasti.
Výsledkem složitých jednání tak bylo vytvoření Kombinovaného oddílu – malé symbolické jednotky o síle 139 mužů pod velením podplukovníka Aloise Sítka. Jejím jádrem byla protiletadlová baterie a motorizovaná pěchota s trojící pásových transportérů Bren Carrier a kolopásů Halftrack.
Oddíl vyrazil 24. dubna 1945 z předpolí Dunkerquu a přes Belgii a Německo dorazil 1. května do Pomezí nad Ohří, kde jako první západní československá jednotka vztyčil státní vlajku a jeho příslušníci zazpívali hymnu. O několik hodin později pak vstoupili do Chebu.
V Chebu se oddíl zapojil do správních úkolů a pomohl stabilizovat situaci ve městě. Přestože šlo o událost nabitou symbolikou a vlasteneckou hrdostí, v poválečné historii se na Kombinovaný oddíl rychle zapomnělo – nehodil se do politické linie nově nastupujícího režimu.
Připomínka dávných událostí
Projekt Kombinovaný oddíl 1945 se tak snaží tento zapomenutý příběh vrátit do veřejného povědomí. V rámci letošních akcí souvisejících s osmdesátým výročím ukončení druhé světové války se uskuteční rekonstrukce příjezdu jednotky do Chebu. Bude představen dobový vojenský tábor s autentickou technikou a především se uskuteční pietní akt u pomníčku u bývalé celnice v Pomezí. Těžištěm projektu, který vznikl s podporou Ministerstva obrany České republiky, je právě kombinace historické věrnosti a důstojné připomínky lidského rozměru návratu.
„Kombinovaný oddíl je symbolem naděje, touhy po návratu a zároveň připomínkou křehkosti svobody,“ říká Radko Manda, sběratel a duchovní otec celého projektu, a dodává, že „v roce 1945 šlo o politické gesto. Dnes jde o gesto historické paměti“.
„Naše akce není jen rekonstrukce – je to živý důkaz, že hrdinství a ideály našich zahraničních vojáků a legionářů nejsou zapomenuty,“ konstatoval Radko Manda.
Co návštěvníci uvidí?
Program, na který se mohou návštěvníci těšit, začíná 26. dubna na chebském hradě, kde bude v rámci oslav osvobození města Chebu veřejnosti představen dobový vojenský tábor Kombinovaného oddílu. K vidění budou uniformy, výzbroj i historická technika. Hlavním tahákem se nepochybně stanou tři pásové obrněné transportéry Bren Carrier přesně v takovém počtu, v jakém byly součástí originální jednotky v roce 1945. Program kromě výstavy a komentovaných ukázek zahrnuje i příjezd jednotky na náměstí a také ukázky osvobození města americkou armádou.
V neděli 27. dubna pak program pokračuje od 10 hodin přímo v Pomezí nad Ohří. Zde se uskuteční pietní vzpomínka u pomníčku Československé zahraniční armády u bývalé celnice. Proběhne rekonstrukce příjezdu Kombinovaného oddílu, slavnostní vztyčení státní vlajky a zpěv československé hymny – přesně tak, jak se to událo 1. května 1945.
Tímto symbolickým aktem se po osmdesáti letech navrací historická paměť na místo, kde začal návrat československých vojáků do vlasti.