Angela Merkelová a Andrej Babiš jsou vrstevníci – oba se narodili v roce 1954 a je jim tudíž 67 let. Zatímco německá politička letos po 16 letech v úřadu spolkové kancléřky z vlastního rozhodnutí končí, český politik Andrej Babiš chystá pokračování své mise, jejímiž cíli jsou uchvácení českého státu a finální agrofertizace systému zdejšího vládnutí. Poněvadž v Německu i Česku se záhy uskuteční parlamentní volby, dovoluji si čtenářům předložit výseč z paralelních životopisů obou politiků, kteří zásadně ovlivnili politickou kulturu ve svých zemích.
Angela Merkelová se narodila 17. července 1954 v Hamburku ve Spolkové republice Německo. Její otec Horst Kasner (†2011), berlínský rodák polského původu (původním jménem Kaźmierczak), byl progresivní evangelický teolog, matka Herlinda, rozená Jentzsch (†2019), pocházela z Gdaňsku, který se stal po válce součástí Polska. Byla učitelkou latiny a angličtiny. Ještě v roce 1954 přesídlila rodina do NDR.
Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě v tehdejším komunistickém Československu. Jeho otec Štefan Babiš (†2002), rodák z Hlohovce, byl ekonom a prominentní slovenský komunista, matka Adriana, rozená Scheibnerová (†2008), pocházela z Podkarpatské Rusi, která se po válce stala součástí Sovětského svazu. Byla ekonomka, mimo jiné tajemnice Ústavu marxismu-leninismu na Univerzitě Komenského. Manželé Babišovi, oba aktivní komunisté, se usadili v Bratislavě.
***
V roce 1961 začala malá Angela navštěvovat Polytechnickou vyšší školu v braniborském maloměstě Templin v tehdejší NDR, kde její otec působil jako pedagog v teologickém semináři. Prospívala v matematice a ruštině a stala se členkou FDJ čili komunistické Svobodné německé mládeže. Excelovala například na olympiádách z ruského jazyka. Maturitní zkoušku složila roku 1973 na Rozšířené vyšší škole v Templinu.
V roce 1961 začal malý Andrej navštěvovat základní školu při Velvyslanectví ČSSR v Paříži, kde tehdy působil jeho otec jako obchodní zástupce. Školní docházku dokončil jako pionýr v Bratislavě a roku 1969 nastoupil na nově založenou prestižní střední školu Collège Rousseau ve švýcarské Ženevě. Zde jeho otec pracoval jako obchodní přidělenec Stálé mise ČSSR u OSN. Andrej hodně času promarodil, hrál ovšem i volejbal za ženevský klub Servette Star-Onex. Studium dokončil jako člen Socialistického svazu mládeže (SSM) na prestižním Gymnáziu Laca Novomeského v Bratislavě zaměřeném na jazyky, maturoval roku 1974.
***
V roce 1973 nastoupila mladičká Angela na tehdejší Univerzitu Karla Marxe v Lipsku ke studiu fyziky. Poněvadž rodiče ji mohli ve studiu podporovat jen částečně, brigádničila dvakrát týdně ve studentských diskotékách jako barmanka. Politicky ani opozičně se příliš neprojevovala, působila však jako kulturní referentka v FDJ. Během studentského výměnného pobytu v Moskvě a Leningradu poznala svého prvního manžela-fyzika. V roce 1977 uzavřeli církevní sňatek v evangelicko-luteránském kostele v Templinu. Už roku 1978 obhájila diplomovou práci.
V roce 1974 nastoupil mladičký Andrej na tehdejší Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Bratislavě, kterou v polovině šedesátých let spoluzakládal jeho otec. Během studia chodil na brigády, roznášel mléko a překládal balíky na nádraží, o prázdninách jezdil za otcem do Švýcarska, kde si rovněž přivydělával, prý jako pomocník v maloobchodě. Jako svazák se zapojil do mezinárodní studentské organizace AIESEC (ČSSR byla první zemí východního bloku, která se k ní roku 1965 připojila) a později se stal jejím prezidentem na bratislavské VŠE. To mu umožnilo výjezdy do Francie a Belgie. Studium zakončil roku 1978, na vojnu ze zdravotních důvodů nemusel.
***
V roce 1978 nastoupila Angela na Ústřední ústav fyzikální chemie při Akademii věd NDR v Berlíně. V roce 1985 absolvovala v rámci doktorského studia stáž na Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV v Praze. Roku 1986 mohla konečně vyjet do západní ciziny a zúčastnit se konference ve Spolkové republice Německo. Ve stejném roce navštěvovala i jazykový kurz ruštiny v ukrajinském Doněcku v Sovětském svazu a byla promována na doktorku. Nikdy nebyla členkou komunistické Sjednocené socialistické strany Německa (SED).
V roce 1978 nastoupil Andrej do podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava, roku 1980 přejmenovaného na Petrimex. V podniku se stal předsedou základní organizace SSM a v roce 1980 vstoupil do KSČ (resp. KSS). Od roku 1980 byl evidován jako důvěrník a od roku 1982 jako agent komunistické Státní bezpečnosti. V letech 1985–1991 působil jako obchodní delegát při Velvyslanectví ČSSR v Maroku, které se sovětské tajné služby snažily udržet na prosovětském geopolitickém orbitu.
***
Koncem roku 1989 se vědkyně Angela zapojila do demokratického hnutí v NDR a roku 1990 vstoupila do Křesťanskodemokratické unie (CDU). Po znovusjednocení Německa v říjnu 1990 a následných parlamentních volbách se stala poslankyní a spolkovou ministryní pro ženy a mládež (1991–1994). V barvách křesťanských demokratů působila i jako ministryně životního prostředí (1994–1998). V roce 1998 se s podporou kancléře Helmuta Kohla stala nejprve generální sekretářkou a roku 2000 i předsedkyní CDU. Od roku 2005 je spolkovou kancléřkou.
Koncem roku 1989 přestal být obchodník s diplomatickým pasem Andrej členem KSČ. Z podnětu přítele Antona Rakického, generálního ředitele Petrimexu se známostmi z prostředí zrušené StB, se roku 1991 vrátil z Maroka do Bratislavy. A v roce 1993 vznikla česká firma Agrofert spol. s r. o., kterou záhy Andrej opanoval a stal se jediným vlastníkem holdingu Agrofert. Prostřednictvím akvizicí a díky podpoře politické reprezentace expandoval a upevňoval ekonomicko-politický vliv. V roce 2012 založil hnutí ANO, jehož je dosud předsedou, a roku 2013 koupil mediální dům MAFRA. Od roku 2013 je poslancem, v letech 2014–2017 byl vicepremiérem a ministrem vlády, od roku 2017 je předsedou vlády České republiky.
***
Zde musíme naše paralelní životopisné fragmenty popisující rozdílné kariéry Angely Merkelové a Andreje Babiše ukončit. Pokračování známe totiž jen u jednoho z nich…
Koncem září se konají v Německu parlamentní volby, po nichž bude ustavena nová spolková vláda a Angela Merkelová odejde do politického důchodu.
Ráda vaří bramborovou polévku a peče švestkové koláče, takže se na podzim nudit nebude. Podle vlastních slov se chystá více číst a ráda si též trochu pospí… A konečně bude trávit volný čas se svým manželem Joachimem Sauerem, který je emeritním profesorem, a tudíž rovněž v penzi.
A co Andrej Babiš, který přece vůbec nespí a pořád o něčem sní? I on je už v důchodovém věku, avšak do penze se rozhodně nechystá. Rád by totiž na počátku října vyhrál v Česku parlamentní volby a znovu se stal předsedou vlády. A udělá pro to úplně všechno!
Představa, že by musel opustit Strakovu akademii, Babiše děsí, vždyť bez přímého ovládání státních institucí reálně hrozí, že „zaslouženou“ penzi nebude trávit v Průhonicích, ale kdesi v teplákách…