Všechny země Evropské unie musejí dodržovat minimální standardy pro zajištění potřeb běženců, kteří v těchto dnech do Evropy přicházejí. Vyzvala k tomu dnes německá kancléřka Angela Merkelová, která o problematice večer jednala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Obě hlavy států se shodly, že odpovědnost za řešení současné situace nemůže převzít jediný stát, ale že azylová politika musí být společná pro všechny unijní země.
Státy neplní své závazky, Merkelová chce kontrolu
„V Evropě sice máme společné azylové právo, ale v současnosti není prosazováno,“ řekla Merkelová. „Německo a Francie očekávají, že všechny členské země (EU) budou toto právo skutečně uplatňovat. Jde tady o registraci běženců, o minimální standardy pro jejich ubytování a o minimální standardy pro zajištění zdravotní péče o uprchlíky,“ uvedla kancléřka. Podle ní by Evropská komise měla více naléhat na členské státy, aby dodržovaly své závazky v této oblasti.
„Vím, jakou zátěž pro Německo a v menší míře i pro Francii znamená přijímat toto množství uprchlíků,“ řekl Hollande. „Tuto odpovědnost nelze nechat na jediné zemi, je tím zasažena celá Evropa,“ uvedl francouzský prezident a vyzval k solidaritě všech států při řešení uprchlické krize.
Hollande chce vytvořit seznam bezpečných států
Oba politici se shodli, že chtějí vytvořit celoevropský seznam zemí, které jsou považovány za bezpečné a v nichž obyvatelům nehrozí perzekuce nebo smrt. Takový seznam by podle představitelů Německa a Francie umožnil rychleji rozhodovat o žádostech o azyl a o pomoci pro běžence, kteří jsou ve své vlasti skutečně pronásledováni. Merkelová a Hollande také chtějí, aby ještě letos začala v Itálii a v Řecku fungovat střediska pro registraci uprchlíků, která by provozovala EU jako celek.
S africkými státy se bude jednat intenzivněji
Merkelová s Hollandem také slíbili, že se zasadí o uskutečnění summitu EU s africkými státy. Podle představ obou politiků by se měl uskutečnit letos na podzim a problematika běženců by měla být jedním z jeho hlavních témat. „Jde nám o uzavření smluv s africkými státy o zpětném přijímání odmítnutých uprchlíků,“ řekla kancléřka.
Hollande se také vyslovil pro větší spolupráci Evropské unie se státy, které leží v bezprostředním okolí zemí zmítaných konflikty, odkud běženci pocházejí. „Musíme tyto země podporovat. Mám na mysli Libanon, Jordánsko, Turecko nebo země Afrického rohu. Tak můžeme přispět k tomu, že lidé nebudou prchat až do Evropy,“ řekl francouzský prezident.