Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová ve svém prvním veřejném projevu po zhruba šesti měsících označila ruský útok na Ukrajinu za „hluboký předěl“. Řekla, že jako bývalá kancléřka nechtěla hodnotit situaci od boku. Podle ní však ruská invaze do sousední země znamenala nejhrubší porušení mezinárodního práva v dějinách Evropy po skončení druhé světové války.
„Jsem solidární s Ukrajinou, která byla napadena a přepadena Ruskem, a podporuji její právo na sebeobranu,“ uvedla podle Die Zeit Merkelová. Řekla, že podporuje veškeré odpovídající úsilí německé vlády, EU, USA, NATO, skupiny G7 a OSN, „aby byla tato barbarská agresivní válka Ruska zastavena“.
Po měsících veřejného mlčení pronesla Merkelová projev na rozloučení s dlouholetým předsedou DGB (Německých odborových svazů) Reinerem Hoffmannem v Berlíně před více než 200 hosty.
Merkelová uvedla, že nikdo zatím nedokáže seriózně odhadnout, jak dalekosáhlé důsledky válka bude mít. Budou však značné – zejména pro Ukrajince. „Buča je symbolem této hrůzy,“ řekla s odkazem na střelbu ve městě západně od Kyjeva.
Malým, ale velkým paprskem naděje „v tomto nekonečném smutku“ je podle ní obrovská podpora Ukrajincům z mnoha sousedních zemí, například z Polska a Moldavska.
Činnost Angely Merkelové a dalších německých politiků je nyní předmětem kritiky kvůli zvýšení závislosti Německa na dovozu ruského plynu. Projekt plynovodu Nord Stream 2 pokračoval i po ruské anexi Krymu v roce 2014. Projekt Nord Stream 2 nakonec, ač byl technicky již dokončen, padl po začátku války na Ukrajině.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již začátkem dubna ve svém videoposelství kritizoval bývalé vůdce Německa a Francie Angelu Merkelovou a Nicolase Sarkozyho a naznačil jejich odpovědnost za smrt ukrajinských civilistů.
„Zvu paní Merkelovou a pana Sarkozyho, aby navštívili Buču, aby viděli, k čemu vedla politika 14 let ústupků Rusku,“ řekl Zelenskyj s odkazem na kyjevské předměstí, kde se o víkendu objevily snímky těl ležících na ulicích po stažení ruských sil. „Podívejte se na vlastní oči na umučené a zabité Ukrajince.“ Zelenskyj hovořil u příležitosti 14. výročí summitu NATO v rumunské Bukurešti v roce 2008, kde NATO po velké vnitřní diskusi přislíbilo Gruzii a Ukrajině členství v alianci, aniž by však upřesnilo kdy. Ukrajinci soudí, že kdyby se Ukrajina včas stala členem NATO, nedošlo by k anexi Krymu a dnešní válce.