Moskva zavedla jeden z nejambicióznějších programů povinného očkování na světě, podle kterého musí být v hlavním městě během příštích sedmi týdnů plně očkováno 60 procent všech pracovníků ve službách, tedy více než dva miliony lidí. Tento bezprecedentní krok přichází v době, kdy město čelí nárůstu případů onemocnění a hospitalizací a kdy první dávku vakcíny proti koronaviru obdrželo pouze asi 16 procent obyvatel Moskvy.
Jak píše server Themoscowtimes, několik dalších ruských regionů následovalo tento příklad a vyhlásilo podobná pravidla povinného očkování pro pracovníky ve službách a státní zaměstnance. Podle těchto pravidel podniky v sektoru služeb musí zajistit, aby 60 procent jejich zaměstnanců, kteří se setkávají se zákazníky, bylo očkováno jednou ze čtyř vakcín proti koronavirům schválených pro použití v Rusku. Nejméně 60 procent z nich musí obdržet první dávku do 15. července a stejný podíl musí být plně očkován do 15. srpna.
Pravidla se týkají řady odvětví služeb od restaurací a barů přes bankovní pobočky, pošty, fitness centra až po poskytovatele dopravy, a to jak státních zaměstnanců, tak zaměstnanců soukromých podniků.
Do výpočtu 60 procent jsou zahrnuti i pracovníci na dálku a samostatně pracující osoby na volné noze, což znamená, že pravidla se vztahují i na významné ruské podniky zakázkové ekonomiky, jako jsou firmy rozvážející rychlé občerstvení a poskytovatelé taxislužeb.
Kolik lidí bude muset být očkováno?
Náměstkyně moskevského primátora Anastasia Raková odhaduje, že v kategoriích, na které se vztahuje vyhláška o povinném očkování, pracuje 3,5 až 4 miliony lidí, což znamená, že nejméně 2,1 až 2,4 milionu z nich bude muset být v daných termínech očkováno.
Moskva dosud aplikovala první dávky přibližně dvěma milionům obyvatel z oficiálního počtu 12,7 milionu obyvatel. Není známo, kolik pracovníků ve službách bylo očkováno ještě před vstupem nových pravidel v platnost.
Co se stane, pokud pracovníci odmítnou? Ruské vedení uvedlo, že kampaň není „nuceným očkováním“ a že Rusové mají stále právo odmítnout očkování. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že v Rusku neexistuje „de facto ani de iure“ povinné očkování. Úřady však uvedly, že zaměstnavatelé mají právo pozastavit práci bez nároku na mzdu pracovníkům, kteří se odmítnou nechat očkovat. Peskov šel ještě dál a ve čtvrtek řekl, že Moskvané v sektoru služeb, kteří se nechtějí nechat očkovat, „by měli jednoduše přestat pracovat v sektoru služeb“.
Podle oficiálních pokynů vlády pro podniky by 40 procent neočkovaných pracovníků měli tvořit zaměstnanci, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů, a ostatní „podle uvážení zaměstnavatele“. Kontroly budou prováděny online s využitím ruské celostátní databáze očkování, která obsahuje údaje o každém Rusovi, který byl očkován proti koronaviru.
Podniky budou muset do 15. července prostřednictvím vládního webového portálu předložit seznam zaměstnanců, jejich příslušné osobní údaje a pracovní funkci. Městské úřady pak tento seznam porovnají s celostátní databází očkovacích látek, aby se ujistily, že každý podnik splnil požadavek 60 procent. Moskevské úřady uvádějí, že podle zákona mají právo pokutovat podniky, které nesplní požadavky, a/nebo zavřít jejich provozovny v hlavním městě až na 90 dní.
V pokynech vydaných moskevskou pracovní skupinou pro koronaviry a úřadem pro dohled nad zdravím spotřebitelů Rospotrebnadzor pro zaměstnavatele zástupci úřadu uvedli, že vzhledem k závažnosti epidemiologické situace by spíše než udělování pokut doporučili, aby úřady podniky, které nedodržují pravidla, zavřely.
Vynořuje se samozřejmě otázka, zda je to legální. Podle ruských zákonů mají hlavní hygienici každého regionu právo vyhlásit mimořádnou epidemiologickou situaci, během níž mohou regionální úřady zavést povinné očkovací programy. Moskevská pracovní skupina pro koronaviry uvedla, že opatření jsou legální, a aktivně sdílí právní stanoviska, která tento postoj podporují.
Politici i právníci také poukazují na to, že program není úplně povinným očkováním, protože pracovníci mají právo očkování odmítnout. „Faktem je, že zaměstnavatel nemůže zaměstnance fyzicky nutit, aby se nechali očkovat,“ uvedl právník Jevgenij Korčago pro The Moscow Times.