
FOTO: FB Chceme vrátit život na Václavák
Upřímný dopis ředitele městské policie Prahy 1 Miroslava Stejskala se rychle rozšířil po internetu. Strážníci podle něj zjišťují málo přestupků a to se bude řešit. Stejskal tak potvrdil, co mnozí obyvatelé Prahy dávno tuší: že městská policie slouží primárně k vybírání pokut a vylepšování rozpočtu (jistě ne všech) městských částí. O bezpečnost tu vůbec nejde.
V onom dopise Stejskal svým podřízeným vyčítá, že za první pololetí roku 2017 zjištěno o polovinu méně přestupků, tedy o pět tisíc. „Důsledky si samozřejmě ponese každý z vás individuálně podle toho, jaký stav jsme u konkrétního strážníka zjistili,“ píše Stejskal. Nečinně se prý mohou strážníci po městě procházet, když mají volno. Když jsou v práci, musejí přece sázet pokuty, to dá rozum.
„Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků,“ stěžuje si Stejskal. Zaměřit se na dopravu bude jistě snadné, vždyť Praha 1 je plná špatně parkujících aut a cyklistů na chodníku. Na druhou stranu mužů v uniformách je tak málo, že místo nich musí v Dlouhé ulici zasahovat speciální jednotka Anti Conflict Team. Zatímco na Václaváku kvete obchod s drogami, o několik metrů dál statečně hlídají kordony transporterů jednu marginální pěší zónu. Při tak precizní distribuci pracovníků je skvělé, že ředitel poctivě hlídá čárky.
Od srpna se tedy můžeme těšit na zvýšenou aktivitu městské policie v centru Prahy. Místo „procházení se po městě“, jak pěkně píše Stejskal, teď budou strážníci v Praze 1 víc prudit a buzerovat, protože mezi sebou musejí soutěžit, kdo udělí víc pokut. Jinak přijdou o odměny nebo rovnou o práci. Jen je na pováženou, že za tenhle zvrácený přístup ke službě občanům zatím nepřišel o práci Stejskal.