KOMENTÁŘ / Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) vytváří napětí kolem nákupu švédských bojových vozidel pěchoty. Svolal kvůli tomu mimořádný sněmovní výbor pro obranu, jemuž předsedá, ale sám by měl vysvětlovat závažné okolnosti svého tendru na obrněnce, který nezvládl.
Vláda schválila nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90 formou mezivládní dohody se Švédskem. Objemem 60 miliard korun se jedná o největší akvizici v historii české armády a v tomto volebním období. Obrněnci budou spolu s rozjednaným nákupem německých tanků Leopard tvořit páteř nové těžké brigády, kompatibilní s výzbrojí NATO.
Metnarovo dědictví
Opozice má jistě právo znát detaily takto obří akvizice a poslanci výboru pro obranu je v červnu projednají. Metnarova horečná aktivita svolat mimořádný výbor, jehož se zúčastnili jen opoziční zástupci, se však musí zasadit do celkového rámce událostí posledních dní.
Pokud jitří atmosféru kolem obrněnců hnutí ANO, měl by na dosud nevysvětlené otázky odpovědět i Metnar, předchůdce ministryně obrany Jany Černochové. Akvizice probíhala už několik let za jeho vládnutí, provázely ji podivné okolnosti, a nakonec ji nedovedl do cíle.
Připomeňme si, co se kolem Metnarova dědictví odehrávalo. Je to zároveň tristní obraz poměrů, jaké panovaly v éře mocenského paktu prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše.
O dodávku bojových vozidel pěchoty se v tendru ucházely tři firmy: BAE Systems (Švédsko), GDELS (Španělsko) a Rheinmetall (Německo). Výrobci poprvé představili svoje nabídky v létě 2020.
Memorandum na Hradě
Poté došlo k velmi nestandardní události, jež zasáhla do průběhu tendru. V listopadu téhož roku podepsal jeden z účastníků, německý Rheinmetall, memorandum o konsorciu se zbrojařským holdingem Czechoslovak Group (CSG) na Pražském hradě. Tomuto aktu přihlížel prezident Miloš Zeman.
Tento nevídaný krok vyvolal pochopitelné protesty zbývajících dvou účastníků tendru u ministerstva obrany. Měli obavy, že je zvýhodňován předem vybraný zájemce. Důvody byly nasnadě, jelikož vstřícné vztahy holdingu CSG Jaroslava a jeho syna Michala Strnadů a Hradu nebyly žádným tajemstvím.
Metnar, bývalý náměstek ministra vnitra Martina Peciny v Zemanově úřednické vládě, tehdy nijak nereagoval, ale později došlo k průtahům. V létě 2021 se s Metnarem u Zemana sešel jeho poradní tým s klíčovou rolí poradce Martina Nejedlého. Krátce poté ministr obrany oznámil, že tendr znovu prozkoumá právní odbor.
Odklad tendru následně rovněž nestandardně potvrdil Nejedlý. Ačkoli se jako šedá eminence Hradu jindy k velkým státním zakázkám prakticky nevyjadřoval, v tomto případě učinil výjimku. Sdělil Deníku N, že by bylo lepší tendr před blížícími se volbami odložit.
Tendr teď není téma
„Za chvíli budou prázdniny a jdeme do tvrdé volební kampaně a první týden v říjnu do voleb, tak si myslím, že tendr teď není tématem pro tuto vládu,“ prohlásil Nejedlý v roli neformálního mluvčího ministra obrany.
Tímto aranžmá vzniká oprávněné podezření, že hradní skupina do tendru zasahovala více, než bylo zdrávo. Nelze se zbavit dojmu, že se s Metnarem shodli na tom, že by hrozící rozpory kolem podání finálních návrhů mohly ovlivnit předvolební atmosféru.
Dále lze důvodně předpokládat, že odklad byl jen taktický manévr. Jelikož se vybudování těžké brigády od roku 2026 dostávalo do značného skluzu, nelze vyloučit záměr, že by bylo odůvodnitelné po volbách kvůli časové tísni tendr zrušit a uzavřít mezivládní dohodu s jedním výrobcem.
To se nakonec stalo, ale volby dopadly jinak, než si toto společenství představovalo. A vítězem se stal někdo jiný než hradní favorit. Porážka hradní kamarily v prezidentské volbě, prosazující Andreje Babiše, jen dokonala znepokojení části zbrojařské lobby z možného oslabení vlivu.
Zemanův zbrojař
Dodejme k tomu pár faktů. Zbrojař Jaroslav Strnad byl řazen do hradní skupiny a jeho firmy se staly největšími sponzory Strany práv občanů Zemanovci, v režii Martina Nejedlého, a druhé Zemanovy prezidentské kampaně.
Největším sponzorem Zemanovců byla Strnadova firma Dako-CZ, kterou donedávna spoluvlastnil s podnikatelem ruského původu Alexejem Beljajevem s lukrativními obchodními vazbami na dalšího Zemanova přítele Vladimira Jakunina z nejužšího Putinova okruhu.
Zeman Jaroslavu Strnadovi udělil státní vyznamenání a považoval se za obchodního agenta jeho firem, které si v jeho éře v armádě vybudovaly výsadní postavení. V médiích se spekulovalo o úzkých vazbách Nejedlého a Strnadova holdingu.
Obě strany spolupráci důrazně popírají. Nejedlý však přiznal, že se znají. „Je velmi dobře, že takovou rodinu máme. Vážím si pana Strnada i jeho syna, jsou to pracovití lidé a dělají pro české značky dobrou práci,“ uvedl.
Podpis memoranda v prezidentově přítomnosti v průběhu tendru je ovšem natolik nezvyklý, že by měl Metnar vysvětlit, zda o něm byl předem informován a jak se na něj tvářil. Pochyby o narušení regulérnosti tendru a jeho skryté režii byly tehdy nasnadě.
Nabízejí se také otázky, zda není narušení zavedených kruhů – kromě aktivizace ruské lobby kvůli česko-americké obranné dohodě – jedním z hlavních důvodů, proč je náhle kolem resortu obrany tak rušno. A nakolik je do tohoto dění zapojen širší okruh ANO.