Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) znovu kritizoval současnou šéfku resortu Janu Černochovou (ODS). Podle něj měla hned veřejně říci, že po razii Národní centrály proti organizovanému zločinu nebyl obviněn žádný zaměstnanec ministerstva. Černochová si jeho slova ale nenechala líbit.
Metnar reagoval na informace České televize, která zveřejnila, že po razii na Generálním štábu Armády ČR policie neobvinila žádného zaměstnance ministerstva obrany. Veřejnoprávní televizi to řekl náměstek šéfky resortu František Šulc. „Úkony, které byly prováděny v resortu ministerstva obrany, byly ukončeny. Žádný zaměstnanec resortu nebyl obviněn,“ sdělil Šulc konkrétně.
Toto sdělení ale nenechalo chladným právě bývalého ministra za hnutí ANO. „V celé kauze jde stále o stejnou dozipartu (narážka na kauzu Dozimetr, pozn. red.), která prorůstá téměř celou pětikoalicí. To jsou jediní obvinění. Osoby a firmy, které jsou provázány se STAN, TOP 09 a ve Středočeském kraji i s ODS. To, že nejde o úředníky ministerstva obrany, měla ministryně říci okamžitě,“ napsal na sociální síti X Metnar.
„Jsme svědky další zoufalé snahy zakrýt vládní korupční kauzu Dozimetr, která zjevně prorůstá i do armády, a navíc zneužít ke své obhajobě apolitickou instituci, kterou armáda představuje,“ dodal Metnar.
Ministryně Černochová ale zareagovala okamžitě. „Lubomíre, ty se fakt asi bojíš, viď. Jinak není normální, že se chováš jako hysterik. Pamatuješ si ještě jako polda na to, když státní zástupce zakáže komentovat konkrétní věci související se zásahem policie? Tak to se přesně stalo! Embargo. Takže jako ministryně jsem žádné osoby, ani počty, ani činy, ani konkrétní kauzu fakt komentovat nemohla. Tečka. Zamysli se nad tím, kdo ti tady píše tweety. Dělá ti profesní ostudu. Jako polda víš, jaký je postup, tak tady nenech šířit tyto bludy. Děkuji,“ vzkázala Metnarovi.
Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli případu v úterý zasahovala v několika armádních objektech. Policejní zásah podle armády nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení a vyšetřované skutky se vztahují na období před nástupem současného vedení ministerstva obrany i armády. Také premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že se případ týká spíše minulosti.
Státní zástupce Adam Borgula v úterý dopoledne sdělil, že obvinění čelí devět osob. Před polednem pak dodal, že zadržených je deset. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ napsal.
Podle informací ČTK je mezi obviněnými šest lidí a tři firmy. Všichni aktuálně čelí stíhání kvůli jedinému trestnému činu – pletichám při zadání veřejné zakázky. Forma jeho spáchání je ale u jednotlivých obviněných různá. Z použité právní kvalifikace vyplývá, že podle vyšetřovatelů buď poskytli, nabídli či slíbili někomu prospěch za to, že se zdrží účasti v zadávacím řízení, nebo takový prospěch žádali či přijali. Z kvalifikace zároveň plyne také to, že žádný ze stíhaných není úřední osobou. U prospěchu velkého rozsahu hrozí pachatelům tři až deset let vězení. Aktuální znění trestního zákoníku definuje „velký rozsah“ jako nejméně desetimilionovou částku.