Metronome Festival Prague se blíží a kromě programu nabitého skvělou hudbou připomene také letošní třicetileté výročí od Sametové revoluce.
Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Finální line up letošního čtvrtého ročníku nám ukázal, že se návštěvníci mají opravdu na co těšit. Festival uvede světové hvězdy, jakými jsou zpěvák legendárních Oasis Liam Gallagher, který v Praze odstartuje svoje světové turné. Představí zcela novou desku, ale odehraje také nesmrtelné hity jako Wonderwall nebo Champagne Supernova. Vystoupí také britská nadžánrová skupina Morcheeba, která má pro Prahu připravený speciální program. Dále se představí němečtí klasikové elektroniky Kraftwerk, ti poprvé představí svojí 3D show na venkovním festivalu, nebo skotští psychedelici Primal Scream s výběrem toho nejlepšího z celé jejich kariéry. Hlavní hvězdy festivalu doplní přední světoví protagonisté elektronické hudby, němečtí Digitalism a britský DJ Danny Howard. Vystoupí také festivaloví miláčci Jungle nebo stoupající hvězda Anna Calvi a mnozí další interpreti.
Metronome Festival má za cíl být ale více než pouhou přehlídkou toho nejlepšího ze současné hudby. Hlásí se k zajímavým společenským tématům, která jsou blízká organizátorům Davidovi Gaydečkovi a Martinovi Voňkovi. V letošním roce, kdy si připomínáme 30 let od Sametové revoluce v roce 1989, se tak rozhodli být mezi prvními, kdo toto výročí připomene, a to formou komponovaného koncertu vybraných nejpozoruhodnějších českých zpěvaček několika žánrů. Koncertu se zúčastní Lenka Filipová, Monika Načeva, Bára Poláková, Tereza Černochová, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová, Never Sol a další skvělé zpěvačky. Do konceptu oslav 30 let od Sametové revoluce skvěle zapadá i jediný letošní pražský open air koncert Pražského výběru, kteří vystoupí v té nejlepší hvězdné sestavě M. Kocáb, M. Pavlíček, V. Čok, J. Hrubeš a K. Kryšpín a připravují pro Metronome speciální výběr skladeb i hostů.
Součástí festivalu je také výstava Kytary proti totalitě. Role hudby při důležitých společenských změnách, kterou organizuje Popmuseum společně s festivaly Metronome Festival Prague a Pohoda a která se uskuteční právě v průběhu těchto dvou festivalů. Výstava obsahuje 5 panelů, tři české a dva slovenské. Úvodní evokuje mapku bývalého Československa a heslovitě přibližuje významné momenty československé historie z hlediska populární hudby od roku 1968 do roku 1989 včetně významu kontaktů s okolními zeměmi. Další panely pak přinášejí konkrétnější obrazové a textové informace a popisují například význam časopisů při šíření hudebních nahrávek, upozorňují na důležité osoby a místa a nabízejí přehled konkrétních historických událostí, které vyústili listopadem 1989. Slovenské panely připomínají osudové hudební dění a jeho společenské a politické důsledky v Bratislavě, Pezinoku a dalších slovenských lokalitách. Autory českých panelů jsou Aleš Opekar a Radek Diestler, slovenský panel připravil za tým festivalu Pohoda Oliver Rehák.
Ne všude to ale v roce 1989 dopadlo tak, jako v České republice, což na festivalu ukáže další výstava, která nese název Náměstí nebeského klidu 1989 a kterou organizuje společně s Metronome Festival organizace Sinopsis. Výstava představí více než 40 unikátních fotografií, které vznikly v Číně v roce 1989 a které pořídili zahraniční novináři a agentury. “Jsme s celým týmem rádi, že výstava bude k vidění právě na našem festivalu. Zatímco si letos připomínáme 30 let svobody a máme tu co slavit, je důležité si připomenout, že ne všude to v roce 1989 dopadlo tak jako při Sametové revoluci. Ukážeme výstavu fotografií, o kterých se raději moc nemluví,” řekl David Gaydečka, ředitel Metronome Festival Prague.
Festival má také připravený skvělý doprovodný program, jehož hlavním tématem bude vzdělávání, věda a technologie. Zájemci o neobvyklé zážitky se na náměstí Metronome Square budou moci nechat zmást optickými klamy, řešit kvízy, skládat hlavolamy, létat s drony a sami si ověřit fyzikální zákony. Chybět nebudou ani novinky z oblasti technologií, zaměřené na virtuální realitu, robotika, inteligentní technologie implementované do vzdělávání a dojde i na jejich využití v hudbě. „Metronome je světová akce a já jsem pyšná, že takové hvězdy přijedou do Prahy. Zvlášť mám radost, že festival proběhne na Výstavišti, kterému teď vracíme život a jeho proměnu si mohou návštěvníci festivalu prohlédnout. Je skvělé, že organizátoři připravili také zastřešující téma doprovodných programů, jak je to běžné ve světě, a těším se, že se na některém z nich potkáme,” řekla MgA. Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy pro kulturu, cestovní ruch a výstavnictví.
A aby toho nebylo málo, podílí se tým Metronome Festivalu také na koncertu pro prezidentku Slovenské republiky Zuzana není sama doma, který se uskuteční ve čtvrtek 20. června od 19.30 hod v parku Kampa. Koncert se uskuteční u příležitosti její oficiální návštěvy Zuzany Čaputové v České republice. Organizují ho její příznivci a název je variací na nesmrtelný program Jiřího Šlitra s Jiřím Suchým. Cílem je připomenout společné dějiny našich zemí a československou vzájemnost. Učinkovat budou Dan Bárta a Robert Balcar, Katarzia, Jiří Stivín a Dorota Nvotová, Sisa Fehér a Bardo, Eturnity, Puljablkoň – Maruška Putnerová a Michal Němec, Jozef Lupták, Limbora a Živé kvety. Koncert bude Zuzaně Čaputové věnován jako dárek v předvečer jejích narozenin.
FORUM 24 podporuje Metronome Festival Prague.