Nárůst násilí mezi dětmi a mladistvými vyžaduje potřebu systematického přístupu založeného na včasné detekci rizik a multidisciplinární spolupráci, shodli se odborníci na pátečním jednání se zástupci ministerstev a samospráv. Ministerstvo vnitra chystá kvůli nárůstu násilí sérii opatření, včetně posílení preventivních programů a potřebných intervencí. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková upozornila, že děti s problémovým chováním často vyrůstají v destruktivním prostředí.
Zástupci ministerstev, samospráv a odborných institucí se v pátek na mezirezortním jednání k nárůstu násilí mezi dětmi a mladistvými shodli, že je nutné změnit celý způsob, jakým se násilí mezi nezletilými předchází a jak se řeší. Nejdůležitější je podle nich včas rozpoznat varovné signály a zajistit, aby všechny úřady a organizace pracující s dětmi braly ohled na jejich těžké životní zkušenosti.
„Výzkumy ukazují, že až 80 procent dětí s problémovým chováním vyrůstalo v destruktivním prostředí,“ upozornila zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. „Je proto nutné, abychom těmto dětem a jejich rodinám pomáhali včas a s pochopením pro jejich těžkou situaci. Taková pomoc musí být dobře organizovaná – jak v jednotlivých městech a obcích, tak v celé republice. Klíčová je spolupráce všech odborníků, kteří s rodinami pracují,“ uvedla.
Děti mohou být ohroženy násilím nejen doma, ale i v dalších typech prostředí, kde tráví svůj čas, například ve školách. Podle projektu Mapa školy společnosti Scio se polovina dětí na druhém stupni setkává s verbálním násilím, nadávkami či ponižováním. S fyzickým násilím se setkává čtvrtina žáků na prvním stupni a třetina na stupni druhém.
Zmocněnkyně už dříve oznámila, že by vláda mohla do konce roku projednat chystaný plán Bezpečné dětství. Jde o soubor opatření, který je reakcí na loňskou střelbu na pražské filozofické fakultě, útok nožem ve škole v Domažlicích, zhoršování psychického zdraví dětí i růst počtu případů domácího násilí. Vládní materiál obsahuje kroky v policii, justici, zdravotnictví, školách či sociální pomoci i s vyčíslením nákladů. Na přípravě se podílí několik rezortů.
Ředitel Výchovného ústavu a dětského domova se školou Boletice nad Labem Rudolf Jakubec na jednání uvedl, že vidí rostoucí počet dětí umístěných kvůli násilnému chování. „Současný systém ústavní péče potřebuje zásadní modernizaci a posílení odborné složky, aby mohl skutečně pomáhat dětem s vážnými poruchami chování a zároveň chránil veřejnost,“ varoval.
Ministerstvo vnitra připravuje sérii opatření, chce mimo jiné posílit preventivní programy a potřebné intervence, informoval Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality rezortu.
Účastníci jednání se také shodli na nutnosti posílit mezioborovou spolupráci a zajistit stabilní financování preventivních programů. Významným tématem byla rovněž potřeba systematického sběru dat a vyhodnocování účinnosti jednotlivých intervencí.
Podle statistik policie za rok 2023 narostl počet trestně stíhaných a vyšetřovaných dětí a mladistvých o 429 oproti předešlému roku, konkrétně jich bylo 4137. Nárůst je vidět i během letošního roku. Policie v Praze v první polovině roku zaznamenala 145 prohřešků způsobených mladistvými do 17 let, což je více než ve shodném období minulého roku nebo předcovidového roku 2019.