Po mailových schránkách českých seniorů se šíří další řetězový mail na obranu premiéra Andreje Babiše, který vulgárními výrazy hanobí iniciativu Milion chvilek pro demokracii a účastníky protivládních protestů. Spolu s nimi také ostře napadá demokratické politické strany a líčí období 30 let od roku 1989 jako éru zločinů proti lidu a majetku republiky, které zastavil až současný „prolidový premiér“.
V záhlaví mailu je fotografie Františka Ringo Čecha, takže čtenář může mít dojem, že mu toto naléhavé sdělení poslal osobně tento prozemanovsky a protievropsky orientovaný umělec. Žádný podpis či žádný zdroj informací zde však není uveden. Dopis je ovšem v předmětu nadepsán slovy: „Fwd: Sdílím s vámi soubor Milion_chcanek_na_demokracii“. Andrej Babiš je zde hodnocen jako „první polistopadový premiér, který není protilidový.“
Charakteristický úryvek z řetězového mailu zní takto (uvádíme ho bez úprav či oprav):
Milión chcánek na demokracii. Komedianti to tu za 30 let přivedli na buben, Teď po vzoru listopadu či majdanu zase burcují hlupáky na náměstí, aby ten nebeskej průšvih, co sametem a kuponovkou nakydali, mohli na někoho hodit. Promejdanovaly, rozkradly a prožraly se od 89. hodnoty, vydřené našimi předky od 1. republiky až po všivej hadrák, komedianti nenávratně zničili mravnost této země a zkazili úctu mladých ke starým a moudrým. Hledají ,,dostatečně silnou oběť“, tou má být Babiš a po něm Zeman. Vidím scénář občanské války, kterou nebudou váhat za cizí finanční pomoci rozpoutat. Jde jim o vše. Jen ta jim může pomoci zahladit ty obrovský průšvihy, co napáchali na těle i duši tohoto lidu. Milion chvilek, pro debily, kde jste byli, když naše republika musela vracet 26,4 miliardy Kč na dotacích od roku 2004?
Dále je zde předseda spolku Mikuláš Minář popsán jako nevzdělaný hlupák a demonstranti, kterých bylo na Letné prý maximálně 60 tisíc, jsou hnůj svezený autobusy. A nakonec je tu vyjádřena stoprocentní podpora prezidentovi a premiérovi:
„Miloši a Andy. Celý národ je s vámi. Zůstaňte s námi! Všichni rozumní a slušní lidé současnou
vládu i prezidenta podporují. Na Václaváku je pouze slet eurohujérů, sluníček a pomatenců z celé republiky (…) Babišovi se vyčítá domnělý střet zájmů při přidělování dotací a demonstranti ječí, že ČR bude muset kvůli Babišovi vracet 450 miliónů korun. V programovém období 2007 až 2013 musela ČR vracet nesrovnatelně vyšší částku: 26,4 miliard korun. Tenkrát nikdo ze současných demonstrantů ani necekl. A kdo převážně vládl v roce 2007 až 2013? Kdo připravil Českou republiku o dotace v hodnotě 26,4 miliardy korun?“
Dopis končí zvoláním, že Babiš bude mít ještě lepší volební výsledek než u posledních voleb a pak slovy: „Lidé bděte, nezblbněte!“
Výtvor je vedle silných výrazů pozoruhodný tím, jak definuje jednotlivé strany společenského sporu. Na jednu stranu staví Babiše, Zemana a lid, který tu po desetiletí tvrdě pracoval a za socialismu vytvářel hodnoty, které byly rozkradeny. Proti těmto lidovým silám stojí naopak temné síly Listopadu 89, Majdanu, umělců, herců, agresivních USA, Bruselu, Kalouska, Topolánka a Milionu chvilek.
Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se každý pátý důchodce účastní šíření řetězových mailů, které tak mají v populaci vliv srovnatelný se středně velkým deníkem. Řetězové e-maily se pravidelně mezi seniory objevují tehdy, když vrcholí Babišovy potíže s jeho trestní kauzou nebo s vyšetřováním jeho konfliktu zájmů. V uvedeném mailu je proto zjevně z hlediska autorů podstatné sdělení to, že kvůli předchozím vládám Česká republika vracela 26,4 miliardy korun. Pravda je taková, že Česká republika musela skutečně za 15 let členství v Evropské unii vrátit z přidělených dotací částku 26,4 miliardy korun. Bylo to v programovém období 2007 až 2013 a šlo zhruba o čtyři procenta z přidělené částky 660 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní pro místní rozvoj (MMR), které za čerpání evropských dotací odpovídá. Jednalo se o souhrnnou částku za velké množství nejrůznějších korekcí. Žádná dotace ovšem nebyla vracena proto, že by ji zneužil vrcholný představitel státu.