Mezi syrskými uprchlíky mířícími do Evropy mohou být nejen teroristé, ale také lidé, kteří spolupracovali s režimem a podíleli se na mučení odpůrců. Na základě svých zdrojů o tom informovala agentura AFP. Politolog Ziad Majed, který se specializuje na problematiku Sýrie, si sice není jist pravdivostí všech podkladů, o něž se zpráva AFP opírá, nicméně řekl, že ze Sýrie přicházejí zprávy o stále větším počtu prchajících alávitů, tedy příslušníků vládnoucí šíitské sekty.
Francouzský lékař Ziád Ísá, který pochází ze Sýrie, podle AFP nedávno francouzským poslancům řekl, že „ve Francii a jinde v Evropě nacházejí ochranu váleční zločinci“. Ísá je zástupcem svazu syrských organizací poskytujících naléhavou zdravotnickou pomoc (UOSSM). Podle ní je syrský režim odpovědný za životy 80 procent z 250 000 obětí syrské války.
Spojencem syrské armády jsou milice šabíha, které oponenti Damašku považují za kriminální živly, jež režim využívá ke špinavé práci. Jsou to většinou alávité a podíleli se údajně na mnoha násilnostech spáchaných na odpůrcích Asadova režimu.
Taky jsme oběti války
AFP píše, že ze zhruba 600 000 uprchlíků, kteří letos přes moře dorazili do Evropy, asi polovinu tvoří Syřané a mezi nimi je mnoho těch, kteří nepřišli z uprchlických táborů, ale přímo ze Sýrie a z oblastí kontrolovaných vládou. Jeden z členů syrské nevládní organizace, kterého AFP nejmenovala, sdělil, že na řeckém ostrově Kos viděl několik bývalých členů provládních milicí. „Jsme také oběti války,“ řekl jeden z nich, když se právě vylodil z člunu z Turecka. Ostatní uprchlíci se na něj prý dívali nepřátelsky.
Na facebooku byl zřízen účet nazvaný zločinci, ne uprchlíci, na němž se shromažďují údajné důkazy o lidech, kteří nejsou pravými uprchlíky. Jsou na něm fotografie milicionářů nebo iráckých šíitských dobrovolníků, kteří bojovali v Sýrii. Někteří pózují s puškou před portrétem prezidenta Bašára Asada nebo šlapou po mrtvých. Kutajba Jásín, který patří k zakladatelům účtu, řekl, že stránka vznikla na základě svědectví uprchlíků, kteří ke své hrůze mezi ostatními poznali lidi spjaté s režimem. Na stránce je identifikováno na 500 lidí a většina z nich prý žije v severní Evropě, Německu, Rakousku a někteří i ve Francii.
Majed to považuje za velmi citlivou záležitost. Podle něj může jít o mladé lidi prchající před vojenskou službou. „Je ale možné, že to jsou i bývalí členové milicí šabíha, kteří mají na svědomí válečné zločiny,“ řekl.
Ve Francii vede pohovory s uprchlíky úřad pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (OFPRA). Jeho pracovníci upozorňují, že je mnoho případů chybné identifikace a lživých svědectví. Platí však jasná zásada, že azyl nesmí být poskytnut osobě, která porušila Ženevské konvence.