Vláda Roberta Fica na Slovensku má za sebou prvních 100 dní. Podle premiéra toho dokázala víc než vlády před nimi za několik let. Opozice to ale vidí jinak. Vadí jí například to, jakým způsobem kabinet hospodaří se státním rozpočtem, zahraniční politika nebo chování ministryně kultury.
„Podívejte, co přineslo 100 dní vlády Roberta Fica. Pod útokem je právní stát, spravedlnost, zahraniční politika, kultura i příroda. Nesmíme dovolit návrat k mečiarismu. Potřebujeme, aby ze Slovenska zněl hlas demokracie,“ napsala nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko.
Upozornila na připravované změny v trestním právu, které už kritizovaly také evropské instituce včetně Evropského parlamentu. Připomněla také kontroverze kolem ministerstva kultury, které nedávno čelilo kritice například kvůli anketě, zda má podporovat kulturní dědictví, nebo akce LGBT+ komunity, na nichž chce podle svého dřívějšího oznámení šetřit. Za odvolání ministryně Martiny Šimkovičové vznikla internetová petice, kterou podepsalo necelých 190 tisíc lidí. Opozice také kritizuje nekonsolidaci veřejných financí, vysoké zadlužování nebo necitlivost k přírodě.
Vládní koalice po svém nástupu do úřadu loni v říjnu například zastavila poskytování státní vojenské pomoci Ukrajině, která se brání vojenské invazi Ruska. Dále provedla rozsáhlé personální výměny v úřadech a dalších institucích, prosadila zvýšení některých daní a zdravotních odvodů, správních a soudních poplatků.
Opětovně zavedla zvláštní bankovní daně. Pobíratelům různých typů důchodů vyplatila mimořádný příspěvek a zavedla částečné kompenzace zvýšených splátek hypotečních úvěrů po nárůstu úrokových sazeb.
Fico naopak prvních 100 dnů své vlády hodnotí kladně. „Za sto dnů vlády jsme dokázali více než vlády před námi za několik let. Čekáme na kvalitní opoziční kritiku a hledání fundovaných řešení, nikoliv spory, obstrukce a agresivní skandování v ulicích,“ napsal na sociální síti.
„Doma jsme rozjeli změny v legislativě, které přinesou zásadní zlepšení v kvalitě spravedlnosti a právního státu. Identifikovali jsme stěžejní témata pro nastartování ekonomického růstu. Nejdůležitější změna však přišla v podobě stability a profesionálního výkonu státní moci na všech úrovních,“ uvedl Fico. Řekl, že čeká na kvalitní opoziční kritiku a hledání fundovaných řešení, ne hádky, obstrukce a agresivní skandování na ulicích“.
Slováci kvůli připravovaným změnám v trestním právu ve čtvrtek opět protestovali proti vládě. Opoziční strany a občanští aktivisté svolali shromáždění do tří desítek měst. Podle listu Sme po celém Slovensku, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, protestovalo dohromady přes 60 tisíc lidí. V Bratislavě podle organizátorů demonstrovalo 30 tisíc lidí, což by znamenalo největší účast v nynější vlně protestů, která odstartovala na začátku prosince. V Košicích, druhém největším městě země, organizátoři hlásili šest tisíc demonstrantů.
Kabinet premiéra Roberta Fica navrhl kromě jiného zmírnit trestní sazby za korupci a hospodářskou kriminalitu, dále zkrátit promlčecí lhůty trestných činů a další změny, které by se týkaly také dosud pravomocně neukončených případů. Kromě toho chce vláda zrušit Úřad speciální prokuratury, který vykonává dozor například nad vyšetřováním kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). V nich byly v uplynulých letech obviněny nebo již odsouzeny desítky lidí.