V úterý 17. listopadu 2020 vydalo šest prestižních mezinárodních organizací, které dlouhodobě sledují dodržování svobody slova, prohlášení, v němž žádají vládu České republiky, aby přestala omezovat přístup novinářů na tiskové konference. Tato výzva tak navazuje na žádost Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu, s níž se ve stejné věci obrátil na vládu už 5. 11. 2020.
Mezinárodní organizace upozorňují, že Úřad vlády od března 2020 nevyřídil žádost o akreditaci internetového deníku Forum 24. Stejně tak zůstávají bez odpovědi žádosti dalších médií o akreditaci na ministerstvu zdravotnictví. Prohlášení uvádí, že nekomunikování ze strany vlády vede k závěru, že odepření přístupu na tiskové konference médiím, jako je FORUM 24, je vedeno obavou z jejich dotazů. Píše se v něm: Pokračující úplné odmítání přístupu významným médiím, jako je Forum 24, se vymyká evropské úrovni respektování mezinárodních standardů svobody projevu a svobody tisku.
Prohlášení dále upozorňuje na to, že i akreditovaná média jsou omezována v kladení otázek s odkazem na nedostatek času vymezeného na dotazy. Ve světle těchto obav mezinárodní organizace naléhavě žádají všechny státní orgány v České republice zapojené do komunikace s novináři, aby okamžitě umožnily přístup všem významným sdělovacím prostředkům, které o to požádají. Měly by rovněž poskytnout více času, aby bylo možné položit otázky různorodějšímu počtu hlasů z různých publikací a médií. V jiných zemích EU existuje mnoho takových formátů. Přizpůsobení formátu není otázkou technologických možností, ale politické vůle.
Mezinárodní organizace dále vyzývají českou vládu, aby transparentně rozdělila prostředky na plánovanou komunikační kampaň ve výši 50 mil. Kč. Vyjadřují naději, že tato komunikace bude realizována s maximální transparentností, aby bylo zajištěno, že různým druhům médií z celého politického spektra budou poskytnuty přiměřené objemy. Rozhodnutí o tom, do kterého média tyto peníze jdou, a kolik, musí být přístupné, přezkoumatelné a založené na objektivních kritériích, nikoli na svévolných či zaujatých rozhodnutích.
Kromě předsedy vlády Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného je mezi adresáty i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má ve své gesci sledování, jak je v Evropské unii respektována pluralita médií. Právě s organizacemi, které jsou signatáři této výzvy, Evropská komise dodržování práva konzultuje. Proto je důležitý
i závěr výzvy, v níž signatáři upozorňují, že budou situaci v ČR nadále ve spolupráci se svými místními partnery pozorně sledovat a o svých zjištěních budou informovat příslušné orgány v rámci Evropské komise a Rady Evropy.
Výzvu vládě ČR podepsaly organizace Article 19, Evropské centrum pro svobodu médií (ECPMF), Evropská federace novinářů (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Mezinárodní tiskový institut (IPI) a OBC Transeuropa (OBCT).