Nejen v České republice, ale už i na Slovensku se o Andreji Babišovi mluví v souvislosti s podvody. Podle slovenského deníku SME proběhly razie v několika velkých pekárnách na Slovensku. Razie měl iniciovat tamní antimonopolní úřad. Andrej Babiš měl údajně i přes zákaz tohoto úřadu ovládnout slovenský trh s pečivem.
Případ se táhne již řadu let. Babiš se pokusil koupit dvě velké pekárny v Žilině a Bratislavě. Antimonopolní úřad tehdy nákup zamítl s tím, že kdyby tyto pekárny připojil Babiš ke svým, měl by monopol na trhu. Jenže z obchodu nesešlo. Babiš měl údajně ony pekárny koupit ne napřímo jako Agrofert, ale přes jiné, menší společnosti, tedy přes nastrčené bílé koně. Babišovi nyní na Slovensku hrozí pokuta v přepočtu 250 milionů korun. Tento problematický obchod, který by mohl být podvodem, údajně dokončil už v době, kdy byl místopředsedou vlády a ministrem financí ČR. Problematickou transakci na Slovensku Babiš odmítl komentovat.
Ony dvě slovenské pekárny patřily původně tuzemskému pekárenskému gigantu United Bakeries. Majitelé této společnosti s hořkostí vzpomínají na jednání s Babišem. Ten chtěl totiž mimo výše uvedený „slovenský případ“ převzít celou jejich společnost. Z obchodu nejen že sešlo, ale majitelé United Bakeries museli Agrofertu zaplatit 136 milionů, a navíc je Babiš připravil o zakázky, jednoduše jim sebral kontakty.
O co šlo? Agrofert v roce 2010 usiloval o spojení dvojky pekárenského trhu United Bakeries se svým Penamem. Agrofert tehdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, jenže v roce 2013 spojení definitivně padlo. United Bakeries z toho vinili Agrofert, ten naopak tvrdil, že jednání ukončila společnost United Bakeries.
United Bakeries dosud odmítala zálohu vrátit proto, že podle skupiny Babiš fúzi zmařil a způsobil tím stamilionové škody. Zálohu si započítala na jejich úhradu, podle soudu tak ale učinila neoprávněně.
A jak na obchodování s Babišem vzpomíná spolumajitel United Bakeries Marko Pařík? V říjnu 2015 v rozhovoru pro HN uvedl, že je jednání s Babišem připravilo o stovky milionů. Kvůli očekávané fúzi se totiž „naivně“ otevřeli a Babiš od nich získal informace a přetáhl jim obchodní partnery.
„Totálně jsme otevřeli karty, protože jsme si opravdu mysleli, že ten cíl je přijít k jedné smlouvě, která se podepíše a bude nenávratná. A v momentě, kdy se podepsala v 11 hodin 29. září 2011, jsme si byli jistí, že to dopadne. Vše bylo zařízené tak, aby Agrofert dostal veškeré požadované informace a měl možnost je zpracovávat. Nás třeba už nikdo obchodně neoslovoval, naši někdejší partneři chodili do Agrofertu nebo do Penamu,“ popsal Hospodářským novinám Marko Pařík.
Přesto přesto letos v dubnu musel zaplatit přes 140 milionů. „Povinnost vrátit zálohu je ve smlouvě definována celkem jednoznačně,“ cituje Aktuálně.cz soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Kovaříka, který tak nyní potvrdil verdikt Městského soudu v Praze z loňského května. Podle Kovaříka nelze doložit, že by Agrofert smlouvu porušil, a měl by proto platit smluvní pokutu. Podle rozsudku z konce dubna 2017 musí United Bakeries Agrofertu vrátit sto milionů korun, navíc mu musí doplatit 36 milionů korun na úrocích, dalších deset milionů korun bude platit za náklady soudního řízení.
United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek.