„Mezinárodní pakt o občanských a politických právech byl vytvořen v prosinci 1966 roku v New Yorku na zasedání OSN. V té době byl podepsán také Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech.
Hlavním cílem této smlouvy je závazek státu ke svým občanům. To je v první řadě respektování základních práv a svobod občanů. Pouze několik států se rozhodlo nepodepsat smlouvu, nebo jí podepsat, ale neratifikovat, takže neschválit její realizaci. Byla to mimo jiné Čína.
Garantem dodržování paktu o občanských a politických právech je Výbor Spojených národu pro lidská práva, který byl zřízen na základě článku 28 této dohody. Každý občan státu, který ratifikoval první Opční protokol k paktu, má právo podat stížnost na jeho vládu, pokud již vyčerpal všechny právní cesty ve své zemi. Případ se samozřejmě musí týkat porušování základních práv a svobod.“
(zdroj: http://www.odpovednareforma.cz/mezinrodn-pakt-o-obanskch-a-politickch-prvech/)
V dokumentu se mimo jiné píše:
Článek 19: 1. Každý má právo zastávat svůj názor bez překážky.
2. Každý má právo na svobodu projevu; toto právo zahrnuje svobodu vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, bez ohledu na hranice, ať ústně, písemně nebo tiskem, prostřednictvím umění nebo jakýmikoli jinými prostředky podle vlastní volby.
3. Užívání práv uvedených v odstavci 2 tohoto článku s sebou nese zvláštní povinnosti a odpovědnost. Může proto podléhat určitým omezením, avšak tato omezení budou pouze taková, jaká stanoví zákon a jež jsou nutná a) k respektování práv nebo pověsti jiných; b) k ochraně národní bezpečnosti nebo veřejného pořádku nebo veřejného zdraví nebo morálky.
Celý text česky zde:
http://www.lidskaprava.cz/uploads/03_dokumenty/04_uvod/01_ICCPR.pdf
Článek na anglické wikipedii zde:
http://en.wikipedia.org/wiki/International_Covenant_on_Civil_and_Political_Rights