Pokud by ruský diktátor Vladimir Putin přicestoval na Slovensko, jsou tamní policisté povinni ho zatknout a vydat k trestnímu stíhání v Haagu. Důvodem je platný mezinárodní zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC). Na sociální síti to v neděli napsal slovenský Institut lidských práv. Vyjádření přišlo poté, co Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. S návrhem před pár dny vyjádřil souhlas také samotný Putin.
I přesto, že Putin označil Slovensko za „neutrální zemi“ vhodnou pro případná mírová jednání s Ukrajinou, skutečnost je úplně jiná. Naši východní sousedé jsou totiž zakládajícím členem Mezinárodního trestního soudu v Haagu a signatářem Římského statutu, který ho právně zavazuje ke spolupráci s ICC.
„Římský statut je zjednodušeně řečeno základem fungování Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Slovenská republika je dokonce jedním ze zakládajících členů ICC,“ napsal na sociální síti Institut pro lidská práva. „Mezinárodní trestní soud vydal a stále platí mezinárodní zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina pro podezření z odpovědnosti za válečné zločiny na Ukrajině,“ doplnila organizace.
Podle slovenského Institutu pro lidská práva navíc neexistuje žádná právní imunita vůči zatykačům vydaným ICC, a to ani pro úřadující hlavy států. To znamená, že i kdyby Putin přijel na Slovensko jako hlava státu, slovenské orgány by byly povinny ruského diktátora zatknout.
Římský statut, který Slovensko ratifikovalo 11. dubna 2002, představuje právní základ pro fungování Mezinárodního trestního soudu. Ten se zaměřuje na stíhání nejzávažnějších mezinárodních zločinů, včetně válečných, zločinů proti lidskosti a genocidy.
„Římský statut, kterým se zřizuje Mezinárodní trestní soud, byl definován a podepsán na konferenci OSN v Římě 17. července 1998. V současné době jej podporuje více než 130 zemí světa. Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálou mezinárodní soudní institucí, která byla zřízena za účelem rozhodování o nejzávažnějších zločinech mezinárodního významu, jako jsou zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocida a agrese,“ přiblížil slovenský institut. Česká republika se k Římskému statutu připojila 13. dubna 1999 podpisem v New Yorku.
Mírová jednání o Ukrajině
Slovensko v pátek potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. Na sociální síti to napsal tamní ministr zahraničí Juraj Blanár. Zopakoval dřívější tvrzení slovenského premiéra Roberta Fica, že konflikt nemá vojenské řešení a že Slovensko prosazuje mírové řešení a podporuje jakékoliv mírové iniciativy. Ministr připomněl, že se letos ve Švýcarsku zúčastnil mírového summitu, svolaného z ukrajinské iniciativy, a tvrdil, že se tam všichni účastníci shodli na tom, že další mírové jednání se musí uskutečnit za účasti všech stran, tedy i Ruska.
Putin ve čtvrtek potvrdil, že Slovensko, jehož „neutrální postoj“ pochválil, se nabídlo jako jakási „platforma“ pro možná jednání, připomněla agentura AFP. „Nabízíme slovenskou půdu pro taková jednání,“ zdůraznil ministr a jako „pozitivní signál k ukončení války, krveprolití a ničení“ ocenil Putinovo vyjádření, že by se část mírových jednání mohla vést na Slovensku. Blanár napsal, že i to potvrzuje význam Ficova jednání v Moskvě. Připravenost Bratislavy přispět k mírovému procesu slovenská diplomacie podle Blanára sdělila ukrajinským partnerům už při společném jednání vlád obou zemí na začátku letošního října v Užhorodu.
Ficův sen se začíná drolit
Slovenské plány však dostaly v sobotu trhliny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se nechal slyšet, že Slovensko sice přichází v úvahu, podle něj však není jedinou možností. „Ne, tato varianta není jedinou možností. Mluvíme o zemích, které zachovávají neutrální postoj a vedou rovnocenný dialog jak s Kyjevem, tak s Moskvou. Takových zemí je poměrně hodně,“ prohlásil Peskov na tiskovém brífinku před novináři k variantě Slovenska jako hostitelské země mírových rozhovorů. Ze zprávy agentury TASS jeho slova citoval slovenský web Aktuality.sk.
Rusko podle Peskova respektuje mírové iniciativy řady zemí. „S našimi kolegy v těchto zemích udržujeme dobré a konstruktivní vztahy,“ řekl mluvčí Kremlu a dodal, že je „nutné mírová jednání nejdříve zahájit“.