
Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Podle knihy Petera Bakera a Susan Glasserové se Donald Trump v roce 2021 ptal svého šéfa kanceláře generála Kellyho, proč nemůžou být generálové v USA více, jako ti němečtí za Hitlera. Kelly mu řekl, že se Hitlera němečtí generálové pokusili odstranit, ale Trump si prý stál dál za svým, že mu byli naprosto věrní. Tento rozhovor v hrubých obrysech generál Kelly potvrdil v roce 2024. Teď se zdá, že Trump své záměry hodlá naplnit a do čela armády obsadit své věrné. Vyhodil několik nejvyšších velitelů ozbrojených sil.
Předem je třeba uvést, že jako vrchní velitel ozbrojených sil má na výměnu náčelníků štábu právo. Zároveň je ovšem nutné dodat, že jde o naprosto bezprecedentní krok. Ve Spojených státech panuje zvyklost, že se to nedělá, a funkční období význačných armádních představitelů záměrně nekoresponduje s funkčním obdobím prezidenta. Americká politická tradice chápala, že armáda a politika by měly být co nejvíce odděleny.
Nedůvěra k pravidelné armádě
Když si Spojené státy s pomocí Francie a Španělska vydobyly nezávislost na Velké Británii, byla takzvaná kontinentální armáda vedená Georgem Washingtonem rozpuštěna. Úkol střežit bezpečnost nově samostatné konfederace 13 států připadl milicím jednotlivých států. Pravidelná armáda udržovaná v době míru odporovala republikánskému smýšlení. Vždyť k zákonům, za které kolonisté britského krále odsuzovali, patřila i povinnost zajišťovat ubytování britských vojáků v soukromých domech.
Nutnost však brzy přiměla Američany ke změně. Ústava, která nahradila Články konfederace, tak Kongresu přiznává právo udržovat armádu. Po většinu amerických dějin až do konce druhé světové války měly Spojené státy v době míru armádu minimální. Generálové se přesto i v této zemi často po skončení vojenské kariéry stávali oblíbenými politiky. Už prvním prezidentem byl generál Washington, který vedl výše zmíněnou kontinentální armádu. Prezidenty se později stali i hrdina z války z roku 1812 Andrew Jackson, hrdina z války proti Mexiku Zachary Taylor a hrdina z občanské války Ulysses S. Grant.
Věrnost se slibuje ústavě
Americká vojenská přísaha začíná větou, v níž budoucí vojáci slibují, že budou chránit americkou ústavu. Je vlastně totožná se slibem, který skládá prezident. To reflektuje republikánský přístup, kdy věrnost ozbrojených složek nepatří králi, ale zákonům. Teprve pak slibují budoucí vojáci poslušnost rozkazům prezidenta a svých nadřízených, ovšem pouze v souladu s vojenským právem. Nezákonné rozkazy mají právo odmítnout. Prezidentovi se neslibuje osobní věrnost, ale jen poslušnost jeho zákonným příkazům.
Není proto možná náhoda, že Donald Trump se zbavil generálů velících vojenské prokuratuře (Judge Advocate General’s Corps – JAGS) u všech tří druhů zbraní, tedy armády, námořnictva i letectva. Tito lidé jsou přitom zodpovědní za prosazování vojenské justice. Výměna všech tří najednou je možná ještě vážnější než odstranění náčelníka generálního štábu a vrchní velitelky námořnictva.
V kombinaci s Trumpovou snahou zvrátit výsledek demokratických voleb v roce 2020, prohlášeními, že kdo zachrání svou zemi, nemůže porušit zákon, s údajným žertováním o třetím funkčním období a ignorováním soudních rozhodnutí vzbuzuje toto naprosto bezprecedentní přeobsazení armádních špiček prezidentovými věrnými velké obavy. John Kelly před volbami prohlásil, že Trump naplňuje definici fašisty. To jsou pořád ještě dost silná slova. Nicméně autoritářské tendence to nesporně jsou.