„Kdybych byl v tu chvíli ruským prezidentem, postupoval bych stejně jako Vladimir Putin,“ řekl v rozhovoru pro britský list Sunday Times otec perestrojky a první i poslední sovětský prezident Michail Gorbačov.Vrcholná světová politická osobnost druhé poloviny 80. let minulého století stojí dnes víceméně mimo praktickou politiku.
„Vždy jsem byl pro to, aby byla respektována vůle lidu – a většina obyvatel Krymu si přála se znovu spojit s Ruskem. Jediný důvod, proč bych takto nepostupoval, kdybych byl ještě stále u moci, by byl stav, kdy by Sovětský svaz i nadále trval a Krym by byl jeho samozřejmou součástí,“ řekl v zajímavém a možná trochu nečekaném rozhovoru Michail Gorbačov.
Zpovídající novinář Mark Franchetti právě druhou část odpovědi za velmi signifikantní – pro nás všechny byl přece Gorbačov ten politik, který stál u pádu Berlínské zdi a v žádném případě nehodlal četné středo- a východoevropské revolty roku 1989 potlačovat silou. Jenže jak se zdá, jedno je sféra původně velmi tvrdého vlivu, a něco zcela jiného někdejší šestina zemské souše.
Gorbačov je dodnes přesvědčen, že se Sovětským svazem zmizela „velká země s obrovskými zdroji a možnostmi“. Co k tomu říci: s těmi zdroji se jistě souhlasit dá a platí to i pro dnešní Rusko. Se sovětskými možnostmi už je to trochu jiné – kdyby opravdu existovaly, jak dodnes věří Michail Sergejevič, tak by zřejmě existoval i SSSR.
Návrat SSSR si Rusové nepřejí, ale litují jeho rozpad
Gorbačov v uplynulých letech Putina mnohokrát kritizoval za to, že jeho režim je málo demokratický. Jakmile ale dojde na zkázu Sovětského svazu, již Putin jak známo označil za „největší geopolitickou katastrofu 20. století“, mluví oba muži skoro stejnou řečí.
Mark Franchetti se Gorbačova zeptal také na to, jaké jsou jeho vztahy s Putinem. Odpověď je zajímavá: „Vždy byly normální, ale teď nejsou žádné.“
Hodně to připomíná Putinovo počínání vůči jinému svému předchůdci, Borisi Jelcinovi. Ten si myslel, že muž, jehož v podstatě sám dosadil na ruský trůn, bude zkušeným a laskavým rádcem. Současný ruský prezident ovšem žádné rádce nepotřebuje.
Z nejnovějších Gorbačovových výroků vyplývá stále totéž, co od něj slyšíme už čtvrt století: připravil přece novou svazovou smlouvu, již v roce 1991 podporovalo 76 procent tehdejšího sovětského obyvatelstva. Jen přitom asi trochu zapomněl, že onu zbylou čtvrtinu tvořily neruské národy tehdejšího Sovětského svazu.
A podle toho taky nakonec největší stát světa dopadl. Gorbačov mimochodem ve zmíněném rozhovoru připouští, že většina dnešních Rusů rozpadu komunistické říše lituje, ale její návrat by si nepřála.