Společně s elektronickou evidencí tržeb se rozběhl web finanční správy, na kterém může občan nahlásit neplatnou účtenku, příp. její nevydání, a to zcela anonymně. Co se bude dít v následujících měsících je zcela jasné. Na webu se objeví hlášení od konkurenčních podniků i od bývalých zaměstnanců, mnozí web využijí na vyřizování vzájemných účtů a v českém prostředí se objeví určitě plno recesistů, kteří na web ta nejbizarnější hlášení a doslova ho zahltí.
Tzv. „udavačským“ webem to ovšem nekončí. Vláda připravuje účtenkovou loterii, která má ještě zvýšit zájem o to, aby zákazník od provozovny ( a v dohledné době i od dalších profesí – zahradníků, učitelek angličtiny, kominíků nebo třeba lékařů), požadoval vydání účtenky z jejich elektronické pokladničky a účtenku si také odnesl. Na účtenku pak lze po registraci vyhrát nejrůznější ceny, ministerstvo financí tvrdí, že dokonce i automobily.
[ctete]89187[/ctete]
A jaké účtenky budou zvýhodněny? Podívejme se tedy do studie, ze které ministerstvo financí vychází v přípravě EET a tedy i účtenkové loterie. Podle studie budou zvýhodněny ty účtenky, které budou obsahovat chybu, nebude na nich správný fiskální identifikační kód nebo budou na nich jiné nesprávné údaje, jako název poplatníka, datum, IČO, DPH atd. Tyto účtenky nazývá ministerstvo financí tzv. „žolíky“ a budou, dle studie, zařazeny do slosování samostatně s tím, že se dramaticky zvýší pravděpodobnost výhry.
Na tyto účtenky (žolíky) bude také uplatněn výherní bonus (vyšší výhra). Jak píše ministerstvo financí, tímto se dosáhne zvýšeného zájmu na získání takových chybných účtenek a vyhledávání provozoven, které jsou více než rizikové. Upřímně, z něčeho takového už skutečně běhá mráz po zádech.
Platit daně je povinnost a jejich neplacení je trestný čin. Na tom se jistě všichni shodneme. Je ovšem elektronická evidence tržeb a účtenková loteri tím správným nástrojem, který do Česka přinese narovnání podnikatelského prostředí? To rozhodně ne, EET a loterie pouze společnost ještě více rozdělí a zvýší napětí. To už si snad uvědomuje většina z nás.