U Pirátů dnes končí vnitrostranické hlasování o odvolání Jakuba Michálka z postu místopředsedy strany. Uplynulé čtyři dny hlasovali členové online o podnětu ředitelky personálního odboru strany Jany Koláříkové, která poslance obvinila z bossingu a šikany podřízených. Před zahájením samotného hlasování Michálek navíc pohrozil možnými důsledky jeho odvolání.
„Jedno riziko eskalace sporu je to, že pokud nám klesnou preference o 2 procenta, budeme muset při současné struktuře rozpočtu ušetřit cca o 2 procenta ve čtyřletém cyklu, takže bude nezbytné v rozpočtu strany poměrně výrazně škrtat běžné výdaje, pokud se nechceme zadlužit,“ uvedl Michálek na pirátském fóru. V rámci internetové diskuze navíc opakovaně odmítl, že by jednalo z jeho strany o šikanu či bossing.
Jenže výroky o Michálkově chování podpořil například i Mikuláš Peksa: „Registroval jsem, že Jana Koláříková bojuje s Michaelou Krausovou (bývalá šéfka pražského klubu Pirátů a Michálkova životní partnerka, pozn. red.) o možnost ta výběrová řízení dozorovat. A registroval jsem, že Jakub Michálek na Janu Koláříkovou řve, vyhrožuje jí a škrtá jí peníze, prostě ji šikanuje jako každého, kdo mu odporuje,“ napsal na fóru europoslanec.
I když tedy problém postupně eskaloval, podle samotného Michálka si dává Peksa pouze góly do vlastní branky. „Mikuláš Peksa mě dále nařkl, že jsem před rokem a čtvrt rozbrečel asistentku na klubu. Není to pravda,“ odmítl tvrzení s tím, že dotyčná za ním na konci října dokonce přišla a stěžovala si, že z ní asistent Mikuláše Peksy v Bruselu David Wagner začal tahat další informace, patrně s cílem je zveřejnit.
Zmiňovaná asistentka měla být ve skutečnosti naopak rozhozená z chování samotného Peksy. „Řekla mi, že skutečnou příčinou toho, že se před více než rokem rozplakala, bylo, že na ni Mikuláš Peksa nevybíravým způsobem vyjel na pohovoru a že to pro ni byla poslední kapka těžkého dne, který souvisel s problémem, jak jí zaplatit férovou odměnu ze skromných prostředků, co mají poslanci, a bylo nutné se na její úvazek složit,“ dodal Michálek.
A že pod lampou je největší tma, pociťují nyní Piráti více než kdy dříve. Do voleb vstupovali s heslem transparentnosti, která se jim i podle jejich vlastní členů dnes nevyplácí. Sami tedy dnes argumentují tím, že se stejné rozpory dějí i v ostatních stranách, ale pouze oni dávají do komunikace nahlédnout veřejnosti.
Michálka se následně zastal i jeho poslanecký kolega Mikuláš Ferjenčík. V reakci na to mu ovšem část spolustraníků následně vytkla, že celou kauzu jako předseda mediálního odboru nezvládl a navrhli i jeho odvolání z funkce. I když o možnosti tohoto hlasování nebylo doposud rozhodnuto, opět by se mělo jednat pouze o jeho vnitrostranické, nikoli sněmovní působení.
Mezitím střídal Michálek i nadále v debatě útoky na své oponenty s vlastní obhajobou: „Pro mě je práce v politice poslání vůči lidem a chci, abychom to dělali špičkově. Také se lidem snažím dát zázemí a oceňovat jejich práci. Ne vždycky se mi to daří, jak bych chtěl, a popravdě každodenní veřejné pranýřování moji náladu v posledních dnech nezlepšuje, i když jsem se to naučil zvládat,“ uvedl.
Aktuální praní špinavého prádla dnes kritizují ostatní Piráti především kvůli blížícímu se konci mandátu členů vedení strany. I proto celá kauza podle nich poškozuje stranu v očích veřejnosti naprosto zbytečně.
Vedle toho prý sám Michálek již dříve uvedl, že opětovnou kandidaturu do vedení strany ani neplánoval. Pokud by tedy přece jenom došlo k jeho odvolání, zůstal by post do lednového sněmu pravděpodobně neobsazený.
Nejedná se zde ale o první pokus o jeho sesazení z vedení strany. V roce 2017 čelil Michálek již jednou vnitrostranickému hlasování o odvolání z pozice místopředsedy, ale tehdy ho spolustraníci stejně podrželi.
Aktualizováno: Stejně tomu bylo nakonec i včera. Pro ani proti nehlasovala potřebná většina, a tak jednání zůstalo bez usnesení. Michálek tedy setrvá na postu místopředsedy až do lednového volebního sněmu.