Migrace se v řadě evropských zemí znovu stává ústředním tématem domácí politiky. Důvodem je zejména prudce rostoucí počet utečenců, kteří přistávají na pobřeží italského ostrova Lampedusa. Italská premiérka Giorgia Meloniová, jež přitom zvítězila ve volbách mimo jiné s příslibem tvrdého postupu vůči nelegální migraci, kvůli tomu bije na poplach a vyzývá ostatní evropské země k solidaritě.
Počet migrantů se zvyšuje také na tzv. balkánské trase. Rekordní počet zadržených na svém území hlásí sousední Slovensko, kde byla migrace jedním z hlavních témat nedávných voleb – a přispěla k vítězství Roberta Fica. V Polsku se pro změnu mimo jiné krátce před volbami živě diskutuje situace na hranici s Běloruskem, přes kterou už několik let směřují do země tisíce uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.
Konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) se také snaží získat politické body odporem vůči tzv. migračnímu paktu, na kterém se domluvila velká část zemí Evropské unie. Musí se ovšem zároveň vypořádat s vlastním skandálem, který se týká hromadného vydávání pracovních víz občanům třetích zemí.
Hlavní cíl: Itálie
Současná migrační vlna souvisí zejména s destabilizací Tuniska, které se propadá do stále větší ekonomické krize. Prezident Kaís Saíd z této situace viní přistěhovalce ze subsaharské Afriky, kteří tak musejí čelit útokům místního obyvatelstva i brutálnímu chování ozbrojených složek včetně bití a nuceného odsunu do pouštních oblastí na hranici s Libyí.
Kromě afrických přistěhovalců v Tunisku a samotných Tunisanů ale utíkají i obyvatelé sousední Libye, která dlouhodobě trpí občanskou válkou, a v posledních týdnech ji navíc tvrdě zasáhla bouře Daniel. Před občanskou válkou se nakonec snaží uprchnout i tisíce Súdánců, přestože mezi příchozími do Evropy jsou samozřejmě i typičtí „ekonomičtí migranti“ z dalších zemí subsaharské Afriky.
Prudký nárůst počtu utečenců dopadá především na Itálii, na jejíž území letos dorazilo už více než 133 tisíc lidí. To je více než dvojnásobný počet oproti loňskému roku a zároveň vůbec nejvyšší číslo za posledních sedm let. Zvláště krizová je situace na ostrůvku Lampedusa,…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.