Příchod stovek tisíc uprchlíků a jejich integrace jsou nejzávažnějšími problémy, jimž Německo v současnosti čelí. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK, jehož výsledky zveřejnil deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. V průzkumu 83 procent dotázaných uvedlo, že jim důsledky migrační krize dělají starosti.
Počet Němců, kteří si kvůli řešení situace s velkým množstvím přistěhovalců dělají starosti, se za poslední rok více než zdvojnásobil. V polovině loňského roku se takto v průzkumu GfK vyjádřilo jen 35 procent dotázaných.
„Každý sedmý člověk, který si dělá kvůli migrační krizi starosti, chce tento problém řešit prostřednictvím pozitivní integrace uprchlíků. A každý pátý se vyslovuje pro to, aby imigrace pokračovala,“ uvedl autor průzkumu Raimund Wildner.
Průzkum se uskutečnil ještě před nedělními útoky v Reutlingenu a Ansbachu, za nimiž stáli uprchlíci ze Sýrie. V Reutlingenu jednadvacetiletý imigrant zabil nožem svou partnerku a zranil dalších pět lidí, motiv činu je zatím nejasný. V Ansbachu pak odpálil sedmadvacetiletý odmítnutý žadatel o azyl nálož v batohu, zranil 15 lidí a sám se zabil. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Průzkum také ukázal, že se Němci v současnosti prakticky neobávají nezaměstnanosti. Zůstává sice pro ně druhým nejvážnějším problémem Německa, starosti si kvůli ní však dělá jen 13 procent dotázaných. Je to nejnižší hodnota od sjednocení Německa v roce 1990. Za posledních deset let se počet lidí, kteří se obávají nezaměstnanosti, razantně snížil, ještě v roce 2006 jich bylo 80 procent.