Pole soupeřů bývalého prezidenta Trumpa v republikánských primárkách se rozšířilo o další známé jméno. Paradoxně ho ale další protivník může spíše těšit. Kdo by se měl bát, je spíš De Santis. Zatím to totiž vypadá, že Trumpův bývalý viceprezident, se kterým se rozešel po napadení kapitolu 6. ledna 2021, sám moc šancí nemá a bude jen tříštit protitrumpovské hlasy. Podle deníku NY Times ale Penceův tým cítí příležitost v Iowě, která je konzervativní a kde se bude hlasovat první. Pence tam prý hodlá objet všech 99 volebních okresů. Je to strategie buď, a nebo.
Průzkumy zatím možnosti, že vyhraje právě Pence, příliš nenahrávají. Zatím se v průměru agregátoru fivethirtyeight.com drží někde okolo pěti až šesti procent. Zato Trump se vyšvihl přes 50 % a vlastně jediný, kdo ho má alespoň na dohled, je Ron De Santis. Nikdo další dvouciferné výsledky nemá.
Je ovšem potřeba si uvědomit, že do začátku primárek zbývá ještě hodně času. V roce 2016 byl touhle dobou v čele pelotonu podle odhadů Jeb Bush. Je zároveň ale také pravda, že letos je situace potenciálně méně proměnlivá. Trump se zdá být jasným favoritem a ostatní de facto bojují o to, kdo se mu postaví.
Iowa a New Hampshire v záři reflektorů
První hlasování a primárky se odehrávají ve dvou malých státech, které kandidátům mnoho delegátů v případě vítězství nepřinesou. Jsou ale zajímavým a důležitým testem. Jejich význam je dán právě tím, že jde o první vyjádření vůle voličů. Od doby, kdy delegáty vybírají ve všech státech voliči, se nestalo, aby nominaci získal někdo, kdo nevyhrál alespoň jeden z těchto států.
Vítězství v jednom z nich obvykle dá kandidátovi silný impulz. Často také dochází k tomu, že méně úspěšní soupeři odstoupí. Mike Pence má největší šanci v Iowě, která je silně konzervativní. Bude se tedy snažit o něco podobného, co se povedlo Tedu Cruzovi v roce 2016. Jenže to bude mít tentokrát daleko těžší.
Když kandiduje prezident
Nebývá zvykem, že se proti úřadujícímu prezidentovi postaví nějaký výrazný kandidát či kandidátka. Vlastně se to v poválečných dějinách stalo jen v roce 1976, kdy Ronald Reagan zle zatápěl Geraldu Fordovi. Přesto nepopulární Ford tehdy vyhrál. Prezident v úřadě je prostě ve výhodě.
Zatím to vypadá, že to bude platit i pro kandidujícího exprezidenta. Trump má větší podporu v průzkumech, než byl jeho celkový výsledek v roce 2016, kdy přesvědčil asi 44 % republikánských voličů, aby mu dali hlas. Teď mu dotazníková šetření věští ještě o deset procentních bodů víc.
Boj o druhé místo
Dokonce i v konzervativní Iowě se může snadno stát, že vyhraje Trump, který tam v roce 2016 podlehl Cruzovi. I pokud by tedy Pence byl v tomto státě nejsilnější z řady exprezidnetových vyzyvatelů a podařilo se mu ostatní přesvědčit, aby mu vyklidili pole, pořád by ho čekal nerovný souboj.
Do primárek samozřejmě ještě zbývá mnoho času. Trumpovi může uškodit případné obvinění v případě nakládání s tajnými dokumenty nebo za snahu zvrátit legitimní výsledky voleb v roce 2020. To jsou věci, které momentálně samozřejmě odhadnout nelze. Pence si může vykřesat jiskřičku naděje v Iowě, ale také může jít jen o záblesk ve tmě.