KOMENTÁŘ / Republikáni ještě nestačili ani převzít vládu a už se u nich objevují problémy. Před Vánocemi se chytili do vlastní pasti v otázce financování vlády. Naplno se ukázalo, že jejich těsná většina ve sněmovně bude jen velmi těžko zvládnutelná. Další zatěžkávací zkouškou bude volba nového předsedy, k níž dojde v pátek, až složí přísahu noví členové a členky sněmovny. Stávající republikánský předseda Mike Johnson by chtěl pokračovat. Podpořili ho i Donald Trump s Elonem Muskem. Přesto nemá zdaleka nic jisté.
Sněmovna v novém složení bude mít 434 zákonodárců, protože Matt Gaetz zvolený za stát Florida rezignoval, když ho chtěl Trump nominovat na funkci ministra spravedlnosti. Republikánů bude 219 a demokratů 215. Ke zvolení je potřeba většina přitomných, což znamená, že Johnson může přijít maximálně o jeden hlas.
Freedom Caucus vs. Trump
Zajímavé je, že ti, co Johnsonovi podporu zatím odpírají, patří k tzv. Freedom Caucus. Jde o jakési sněmovní kluby, které sdružují podobně smýšlející zákonodárce v rámci jednotlivých stran. Existují i bipartijní kluby. Freedom Caucus ale představuje nejkonzervativnější křídlo republikánů a navíc se zašťituje rozpočtovou zodpovědností.
V tom byl koneckonců háček v boji o dočasný rozpočet před Vánocemi. Trump chtěl zvednout či zrušit dluhový strop, což členové klubu odmítli. Proto se republikáni museli vrátit k mírně pozměněnému kompromisu dojednanému s demokraty.
Nejviditelnější je mezi toutou skupinou momentálně asi Thomas Massie z Kentucky. Ten otevřeně řekl, že Johnsona nepodpoří a bude hlasovat pro někoho jiného. Další čtyři členové klubu zatím konkrétně neřekli, ale minimálně vyjadřují nedůvěru vůči stávajícímu předsedovi. Jde o Andyho Biggse z Arizony, Andyho Harrise z Marylandu, Chipa Roye z Texasu a Victorii Spartzovou z Indiany.
Mizerný základ pro vládnutí
Republikáni mají trochu smůlu, že se do sněmovny volí v jednomandátových obvodech většinovým způsobem. V přísně poměrném systému by měli o pár mandátů více. Manévrovací prostor by tak byl o něco větší.
Zároveň je ale nutno podotknout, že ani v posledních dvou letech nedokázala republikánská většina vystupovat jednotně a vlastně všechny důležité zákony týkající se rozpočtu prošly jen díky kompromisu s demokraty. Očekávalo se, že situace, kdy bude exekutivu řídit Donald Trump, povede k jistému sjednocení. Zatím to ale nevypadá, že by k tomu došlo.
Respektive s tak těsnou většinou bude vždy stačit jen pár hlasů. Stranická disciplína tak bude muset být výjimečně dobrá, aby Trump prosadil třeba plánované daňové škrty. Přitom pokud se nestane politický zázrak, republikáni o svou většinu za dva roky s největší pravděpodobností přijdou. Možnost něco prosadit tak není neomezená.